WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Turniej rugby na wózkach

Turniej rugby na wózkach

20.10.2016, godz. 11:07
wózek inwalidzki, niepełnosprawny
foto: EAST NEWS

Turniej finałowy Pucharu Polskiej Ligi Rugby na Wózkach zostanie rozegrany w najbliższy weekend (22–23 października) zostanie rozegrany w hali widowisko-sportowej Arena Ursynów (ul. Pileckiego 122).

Rugby na wózkach to jedna z najbardziej dynamicznych dyscyplin paraolimpijskich dla osób z niepełnosprawnością ruchową poruszających się na wózkach inwalidzkich. To mieszanka kilku dyscyplin sportowych: futbolu amerykańskiego, hokeja i koszykówki. W grze biorą udział dwie drużyny po czterech zawodników, a punkty zdobywa się przejeżdżając przez bramkę z piłką.

W najbliższym turnieju weźmie udział osiem najlepszych zespołów z kraju, które walczyły przez cały sezon w turniejach ligowych, aby zakwalifikować się do prestiżowej imprezy jakim jest Puchar Polski. - Chcemy pokazać, że życie z niepełnosprawnością nie musi być smutne i pozbawione nadziei, że jest w nim miejsce na śmiech, zabawę i naukę, a także rywalizację sportową i wolę zwycięstwa tak jak w życiu każdego z nas – mówią organizatorzy turnieju.

Rugby na Wózkach powstało jako element rehabilitacji osób po urazach rdzenia kręgowego, natomiast od 2000 roku stało się oficjalną dyscypliną paraolimpijską. Do Polski rugby na wózkach dotarło w 1997 roku, a rozgrywki ligowe organizowane są od 2001 roku. Obecnie Polska Liga prowadzona jest przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji FAR, a kadrą narodową zajmuje się Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych SSON. W sezonie 2016 turnieje Polskiej Ligi organizowane są dzięki finansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Fundacji PZU.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: