70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz oryginalne ZDJĘCIA i OPISY wydarzeń z 1 sierpnia 1944 r.: piwnicami, kanałami

i

Autor: materiały prasowe

WARSZAWA. O artystach w okupowanej stolicy

2015-08-28 12:00

Wkrótce rocznica wybuchu II wojny światowej, więc my znów zabieramy Czytelników "Super Expressu" na spacer o wojennej tematyce. Na ostatniej w te wakacje wycieczce opowiemy o losach artystów w okupowanej stolicy.

"Tak jest dziwnie. Tak jest inaczej. Jak każdy bezrobotny gotowa jestem wziąć każdą pracę" - pisała o powrocie do Warszawy w 1940 roku Zofia Nałkowska w swoim dzienniku. Ze sprzedanych egzemplarzy "Granicy" dostaje tyle "ile warte są dwa kilo masła", więc zaczyna z siostrą prowadzić sklep tytoniowy przy ul. Podchorążych (dziś ul. Gagarina). Poeta Andrzej Trzebiński przesiada się na rikszę, pisarz Tadeusz Borowski zostaje nocnym stróżem. Inni artyści handlują czym się da, zostają też kelnerami. Część godzi się na pracę u okupanta, np. Adolf Dymsza gra w niemieckim filmie, ponoć "zmuszony". Ale jest grono tych, którzy występują, mimo że nad głowa świszczą kule. Mira Zimińska gra w kawiarni "U Aktorek" przeniesionej z Pięknej na Mazowiecką. Pianista Jan Ekier w sierpniu 1944 r. gra "Etiudę rewolucyjną" Chopina w kinie Palladium i nie przerywa, nawet gdy w dach budynku trafia pocisk.

Przewodnik Daniel Echaust nasz sobotni superspacer zacznie w Śródmieściu, gdzie w czasie wojny najwięcej było miejsc, w których występowali warszawscy artyści. Start o godz. 11 u zbiegu Nowego Światu i Foksal.

Zobacz: WARSZAWA. Zabił stołkiem, wpadł na Bielanach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki