WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWA: Wyburzą Trasę Łazienkowską!

WARSZAWA: Wyburzą Trasę Łazienkowską!

13.02.2013, godz. 02:00
Wyburzą Trasę Łazienkowską!
foto:

Rok 2013 to nie będzie czas inwestycyjnego bumu. Ale mimo kryzysu ruszy kilka ważnych miejskich remontów. Wyburzane będą estakady Trasy Łazienkowskiej, rozpocznie się przebudowa mostu Grota-Roweckiego, a pociągi podmiejskie przez dwa miesiące będą kursowały inaczej, bo kolejarze zamkną część mostu średnicowego.

- Inwestycji w tym roku będzie mniej, bo ograniczają nas finanse. Zamierzamy jednak dobrze wykorzystać ten czas i mimo wszystko przeprowadzić kilka ważnych modernizacji - mówi Wiesław Witek (55 l.), dyrektor miejskiego biura koordynacji i remontów. Lista nowych inwestycji drogowych jest bardzo skromna. W planie jest budowa dwóch rond na Wilanowie (skrzyżowanie Sytej i Vogla) i w Wawrze (Patriotów i Bysławska) czy przebudowa al. Reymonta. Zrealizowane za to mają być odkładane przez ostatnie lata plany: wyburzanie i budowa nowych estakad na Trasie Łazienkowskiej oraz dostosowanie Trasy Toruńskiej między Modlińską a Powązkowską do parametrów drogi ekspresowej (czyli remont mostu Grota-Roweckiego). Drogowcy liczą też, że budowa II linii metra zakończy się bez opóźnień i zacznie się przebudowa ulicy Prostej (poszerzenie jej do dwóch pasów) oraz Świętokrzyskiej. - Pieniądze na to są zarezerwowane - mówi Agata Choińska- Ostrowska (34 l.), rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

W tym roku nie będzie również mógł się popisać Zarząd Dróg Miejskich. Ma raptem 10 milionów złotych na utrzymanie dróg. Ale na pewno wymieni nawierzchnię m.in. na Modlińskiej, Mokotowskiej, Powstańców Śląskich czy Ostrobramskiej. Drogowcy nie chcą podawać konkretnych dat, bo przy większości inwestycji wciąż nierozstrzygnięte zostały jeszcze przetargi. Wiadomo, że w połowie roku zakończą się prace na Marsa, Górczewskiej i Kasprowicza. W wakacje może pojedziemy częścią południowej obwodnicy miasta.

Bardziej konkretni są tramwajarze i kolejarze. Wiadomo, że przez dwa miesiące - między 29 czerwca a 29 sierpnia - wyłączone będą tory podmiejskie na moście średnicowym. - To dla nas konieczność, bo most kwalifikuje się do gruntownego remontu - tłumaczy Jan Telecki (60 l.), dyrektor zakładu linii kolejowych PLK. Pociągi będą kursowały przez Dworzec Centralny z pominięciem przystanków podmiejskich lub kończyć trasę na Dworcu Zachodnim, Gdańskim i Wschodnim, nie dojeżdżając w ogóle do centrum. Sporo prac czeka również tramwajarzy. Przez dziewięć dni między 27 kwietnia a 5 maja zamknięte będą tory w Al. Jerozolimskich między placem Zawiszy a rondem Waszyngtona. Potem remont czeka ulicę Popiełuszki na Żoliborzu. W wakacje ma się też rozpocząć odkładana od lat budowa nowego odcinka torowiska na Powstańców Śląskich. - W ramach remontu Trasy Łazienkowskiej drogowcy zburzą 7 wiaduktów po stronie Śródmieścia i jeden po stronie Pragi

- W tym roku zakończy się budowa ulicy Nowolazurowej

Oto główne remonty 2013 roku:

* Wyburzanie i odbudowa 8 estakad mostu Łazienkowskiego (wiosna 2013 - wiosna 2015)

* Przebudowa Trasy Toruńskiej i mostu Grota-Roweckiego (wiosna 2013 - IV kwartał 2015 rok)

* Remont mostu średnicowego (29 czerwca - 29 sierpnia)

* Rewitalizacja ulicy Kawęczyńskiej (brak daty)

* Frezowanie Ostrobramskiej od al. Stanów Zjednoczonych do Fieldorfa "Nila"

* Frezowanie Modlińskiej od Kanałku Żerańskiego do Aluzyjnej

* Remont torowiska w Al. Jerozolimskich między placem Zawiszy i Żelazną, rozjazdów na rondzie przy Dworcu Centralnym, na rondzie Dmowskiego i rondzie Waszyngtona (27.04 - 5.05)

* Budowa torowiska tramwajowego na Powstańców Śląskich między Górczewską a Radiową (prawdopodobna data rozpoczęcia - sierpień 2013 rok)

* Przebudowa torowiska na ulicy Popiełuszki między placem Grunwaldzkim a ul. Słowackiego (6.05 - aż do końca czerwca)

* Budowa stacji Ursus-Niedźwiadek z wyłączeniem ruchu torowego (trwa, zamknięcie torów kwiecień/maj - do września)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: