WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Dzień bez samochodu w Warszawie. Przejazdy ZA DARMO

Dzień bez samochodu w Warszawie. Przejazdy ZA DARMO

21.09.2016, godz. 17:00
Zostaw jutro auto w domu!
Zostaw jutro auto w domu! foto: Super Express

Darmowe przejazdy komunikacją i bezpłatne parkingi P+R. Tak stolica uczci Europejski Dzień bez Samochodu. Ratusz zachęca, by we wtorek przesiąść się do transportu publicznego albo na rower, bo jest szybciej i ekologicznie.

Jednym samochodem podróżuje najczęściej jedna osoba, a miejskim autobusem nawet 80 osób. Oba pojazdy emitują podobną ilość dwutlenku węgla do atmosfery, ale w przeliczeniu na osobę - w komunikacji miejskiej jest dużo niższa. Najmniej szkodliwy dla środowiska jest transport szynowy, bo on w ogóle nie zanieczyszcza powietrza! Miejskie pojazdy z racji uprzywilejowania rzadziej stoją w korkach i zamiast się denerwować za kierownicą, można poczytać książkę. - Dlatego warto dać pierwszeństwo komunikacji. Zachęcamy wszystkich zmotoryzowanych, by 22 września z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu przesiedli się do autobusów czy tramwajów - mówi Agnieszka Kłąb z Ratusza.

Zobacz też: Rząd zatwierdził plan budowy dróg na lata 2014-2023!

W czwartek będzie można bezpłatnie korzystać ze wszystkich środków publicznego transportu. Niepotrzebne będzie prawo jazdy czy jakikolwiek dowód tożsamości. Po prostu tego dnia od rana kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM będą wyłączone, bramki metra zostaną otwarte, a szlabany na parkingach P+R podniesione. - Nie trzeba będzie kasować biletów. Nie będą także pobierane opłaty za pozostawienie samochodu na parkingach P+R - precyzuje Agnieszka Kłąb. Ratusz zachęca również, by przy ładnej pogodzie wybierać rower jako środek transportu. W idei Dnia bez Samochodu chodzi bowiem o to, by promować transport ekologiczny i pokazać miasto bez spalin i hałasu.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: