WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Warszawski Senior. Dbajmy o słuch

Warszawski Senior. Dbajmy o słuch

08.08.2016, godz. 13:36
Warszawski Senior. Dbajmy o słuch
foto: SHUTTERSTOCK

Zaburzenia słyszenia to choroba cywilizacyjna naszych lat. Ciekawe, że dotyka ludzi w różnym wieku – także całkiem młodych. Jednak jest pewna prawidłowość, że najbardziej na ubytki słuchu jesteśmy narażeni my – seniorzy.

Świadomość tego faktu powinna zmotywować nas do poświęcenia uwagi temu zagadnieniu. Nie na wszystko, co prawda, mamy wpływ, szczególnie na zmiany postępujące z wiekiem. Jednak warto stosować kilka zasad, które oszczędzą nasz słuch na dłużej.

Ciepło i cicho – jak w uchu

Chociaż nie ma zimy i mrozu (przed którym chowamy uszy czym prędzej), nawet latem zwracajmy uwagę na wiatr. Przewianie jest niebezpieczne, może doprowadzić do zapalenia ucha i różnych powikłań chorobowych. Podobne konsekwencje mają zaniedbane infekcje wirusowe i bakteryjne. Zmienna letnia pogoda sprzyja zwykłym przeziębieniom, które nieleczone mogą trwale uszkodzić narząd słuchu. O złym wpływie hałasu wiemy wszyscy, jednak nie zawsze kontrolujemy decybele, którymi bombardujemy swoje uszy. Podgłaśniamy telewizor, nie wyłączamy radia cały dzień, zapychamy uszy słuchawkami. Tymczasem dla spokoju ducha i odpoczynku układu słuchu konieczna jest cisza.

Regularne badania i kontrola

Ubytek słuchu postępuje czasem niezauważalnie. Dla nas przynajmniej. Otoczenie zaczyna się orientować, że gorzej słyszymy. Dlatego warto co jakiś czas poddać się badaniom, które zdiagnozują ewentualne problemy, i stosować się do zaleceń lekarza, który spróbuje nam pomóc. Być może trzeba będzie pogodzić się w pewnym momencie z koniecznością noszenia aparatu słuchowego. Na razie nie ma lepszej metody na przywracanie nas do świata dźwięków.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: