WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Warszawski Senior. Lato, lato wszędzie

Warszawski Senior. Lato, lato wszędzie

08.08.2016, godz. 14:05
Warszawski Senior. Lato, lato wszędzie
foto: SHUTTERSTOCK

Wakacje to czas wypoczynku naszych wnuków. A dla nas okazja, aby spędzić z nimi więcej czasu i nieco poszaleć. Nie ma milszych wspomnień niż wakacyjny relaks z rodziną – to potwierdzi każdy z nas.

Podczas roku szkolnego zwykle brakuje luzu na wspólne leniuchowanie. Nawet jeśli mamy kontakt z wnukami na co dzień, to ten czas wypełniony jest obowiązkami: odrabianiem pracy domowej czy wożeniem dzieci na zajęcia.

Wspólne podróże dalekie i bliskie

Kiedy rodzice pracują, dziadkowie i wnuki mogą wędrować po świecie. Nie ma lepszego źródła wiedzy niż głowa seniora. Nie zastąpi jej żaden internet.  Sami wiemy, jak wielką przyjemność sprawia dzielenie się informacjami z dziećmi, które je chłoną. Wspólne podróżowanie bardzo zbliża i buduje więzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o egzotyczny wyjazd, czy tylko o piknik pod miastem. Dla dziecka poznawanie nowych miejsc, ich historii, podziwianie ich piękna – od krajobrazu po architekturę – to wspaniała odskocznia od codzienności i wzmacnianie poczucia swojego miejsca na ziemi. Zawieranie nowych znajomości i odwiedzanie rzadko widywanych krewnych to z kolei dobra lekcja relacji społecznych  ucząca dzieci, że istnieje nie tylko życie wirtualne. Praktyczna lekcja geografii czy historii pozostanie w głowie dziecka na zawsze.

W czasie deszczu dzieci się nudzą

Dla dziadków niepogoda to nie problem! Dzięki swojemu doświadczeniu i mądrości umiemy wyczarować pogodę w domu. Przede wszystkim nie brakuje nam na to czasu i możemy całą uwagę poświęcić dzieciom. Nikt lepiej nie wprowadzi dziecka w świat książek niż dziadek z bogatym księgozbiorem w domu lub dostępem do publicznej biblioteki. Podobnie z grą w karty i planszówki – cierpliwość i poczucie humoru pozwolą ukazać dziecku, jak wielką  radość może przynieść wspólne spędzanie czasu. Tajniki receptur najlepszych potraw na świecie zna tylko babcia. Tak więc to również znakomita okazja, by dziecko podpatrzyło, jak czarujemy w kuchni, i samo rozpoczęło przygodę z wykwintnym gotowaniem. Podzielmy się też z młodym pokoleniem naszymi pasjami. Niewykluczone, że niektóre z nich wydadzą się dzieciom wręcz egzotyczne. Może pierwszy raz zobaczą klaser ze znaczkami lub maszynę do szycia. Pewne aktywności wracają do mody: szydełkowanie i robótki na drutach, majsterkowanie.

Nie zapomnij zadbać także o siebie

Opieka nad wnukami wymaga od nas siły i dyspozycyjności. Choć bywamy nią zmęczeni, to jednak odmładza nas psychicznie. Ale nie wolno zapomnieć o tym, że nasz organizm ma pewne prawa wynikające z przywileju wieku. Przede wszystkim więc: nigdzie nie pędźmy! I my, i dzieci zasługujemy na odrobinę lenistwa. Aktywny wypoczynek jest oczywiście jak najbardziej wskazany, ale bez nadmiernego wysiłku. Latem dbajmy szczególnie o skórę i włosy – stosując odpowiednie kremy z filtrem i ochronne odżywki. Sięgajmy po suplementy diety, które odżywią je „od środka”. I oczywiście pamiętajmy, że najlepszym kosmetykiem jest zawsze radosny śmiech i miłość bliskich.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: