WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWSKIE CZWARTKI. Budżet partycypacyjny 2017

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Budżet partycypacyjny 2017

21.07.2016, godz. 00:06
WARSZAWSKIE CZWARTKI. Budżet partycypacyjny 2017
foto: Materiały prasowe

Dzięki tysiącom głosów mieszkańców zostaną zrealizowane projekty zmieniające nasze miasto. Warszawiacy zgłosili swoje pomysły i wybrali 770 z nich do realizacji w przyszłym roku.

To już 3. edycja budżetu partycypacyjnego, w którym warszawiacy rozstrzygają, na co wydane zostaną środki z miejskiej kasy. – To jest taki projekt, w którym mieszkańcy mogą decydować od początku do końca, co zmienić w swoim otoczeniu. Dziękujemy warszawiakom za ich aktywność – mówi Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Mieszkańcy zgłosili blisko 2700 propozycji, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1750. Głosy oddało 128 406 warszawiaków, którzy wyłonili 770 inicjatyw. To one odmienią oblicze miasta w najbliższych miesiącach.

Usprawnienie ruchu, rowery, ochrona przyrody

Największym zainteresowaniem budżet partycypacyjny cieszył się na Żoliborzu, gdzie głos oddało ponad 10 proc. mieszkańców. Projektem o największej liczbie zdobytych głosów okazała się inicjatywa „Kolejne 50 drzew dla Ursynowa", którą wskazało ponad 3 tys. osób. Wśród zwycięskich propozycji są też m.in. rewitalizacja al. Wojska Polskiego i ul. Przasnyskiej oraz umieszczenie poidełka wody pitnej na Kępie Potockiej. Chętnie głosowano też w Wilanowie, gdzie powstanie trasa rowerowa w kierunku Konstancina. Na Mokotowie mieszkańcy zdecydowali m.in. o organizacji zajęć dla dzieci i wyposażeniu sali do terapii integracji sensorycznej.

54 miliony złotych na projekty

Coraz więcej uwagi warszawiacy skupiają na kwestiach ochrony miejskiej fauny i flory. Wśród wybranych projektów znalazły się m.in. sady i łąki w ramach projektu Eko Miasto, ochrona jerzyków i wróbli na Ochocie i Bielanach czy domki dla wolno żyjących kotów na Pradze-Południe. Zmodernizowanych zostanie wiele obiektów reakreacyjno-sportowych, powstaną miejskie ścieżki zdrowia, place zabaw oraz siłownie na powietrzu. Łączny koszt realizacji projektów wyniesie ponad 54 mln zł. Lista zwycięskich projektów jest na stronie: www.twojbudzet.um.warszawa.pl

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: