WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWSKIE CZWARTKI. Niedługo pierwszy dzwonek

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Niedługo pierwszy dzwonek

25.08.2016, godz. 10:29
WARSZAWSKIE CZWARTKI. Niedługo pierwszy dzwonek
foto: Materiały prasowe

Już za tydzień ponad 200 tysięcy dzieci i młodzieży rozpocznie nowy rok szkolny. W szkołach i przedszkolach trwają ostatnie przygotowania.

W Warszawie mamy najwięcej szkół i przedszkoli w porównaniu z innymi polskimi miastami. Ciągle powstają nowe obiekty, a te, które już są, przechodzą modernizacje i remonty. Po to, aby młodzi warszawiacy mogli się uczyć w jak najlepszych warunkach.

Kończą się remonty

W tym roku na remonty stołeczny Ratusz i dzielnice przeznaczyły 98,5 mln zł. I jest to rekordowa kwota, dla porównania – w 2015 roku remonty kosztowały 67,4 mln zł. Prace trwały w 350 szkołach, przedszkolach, poradniach i placówkach edukacji pozaszkolnej. Największe remonty przeprowadzono w szkołach w Śródmieściu, na Mokotowie i Ursynowie, m.in. w XI Liceum Ogólnokształcącego przy pl. S. Małachowskiego, w szkole podstawowej przy ul. ks. I. Skorupki, przedszkolu przy ul. J. Cybisa.

Zakres prac był różny – od najprostszych, jak malowanie czy wymiana podłogi, poprzez remonty boisk, do najbardziej złożonych, jak wymiana instalacji elektrycznej. Warszawa inwestuje w edukację – co roku średnio 1/5 budżetu miasta jest przeznaczana na wydatki oświatowe. – Rozwijamy oświatę, inwestując w infrastrukturę i ofertę edukacyjną – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta miasta. Od 2007 roku zbudowano 14 szkół i 25 przedszkoli, a ponad 500 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel miasto w latach 2007–2015 przeznaczyło 2,8 mld zł.

Do 2020 roku powstanie 19 szkół, 26 przedszkoli, dzięki czemu przybędzie ponad 10 tys. Nowych miejsc w szkołach i 4,5 tys. miejsc w przedszkolach.

Sukcesy warszawskich uczniów

Podziwiając sukcesy polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, z przyjemnością odnotowywaliśmy ostatnie sukcesy warszawskich licealistów na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych, które miały miejsce w czasie wakacji. W międzynarodowej olimpiadzie lingwistycznej w Mysuru w Indiach srebrny medal zdobył Krzysztof Choszczyk z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego. W zakończonej niedawno 48. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Tbilisi w Gruzji (uczestniczyli uczniowie z 75 państw) srebrny medal zdobył Adam Klukowski z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica. Z tego samego liceum jest Aleksandra Janowska, która zdobyła srebrny medal w 27. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Hanoi.

Od sześciu lat w rankingach prowadzonych przez Perspektywy warszawskie licea wypadają znakomicie. W sumie w ciągu ostatnich 6 lat warszawskie licea były 22 razy w pierwszych dziesiątkach. Z każdym rokiem nasze szkoły wypadają coraz lepiej - od trzech liceów w pierwszej dziesiątce w 2011 roku, do 5 liceów w 2016 roku. W rankingu maturalnym sytuacja wygląda jeszcze lepiej, ponieważ w latach 2011-2016 warszawskie licea zajmują w sumie 37 z 60 miejsc w pierwszych dziesiątkach w tym okresie. W tym przypadku też mamy postęp, bowiem w 2011 r. w pierwszej 10-tce były cztery warszawskie licea, a w 2016 roku już siedem. Wcześniej bywały lata, że warszawskie liceum nie zajmowało pierwszego miejsca, a obecnie się to nie zdarza.

W rankingu maturalnym techników mamy bardziej wyrównaną stawkę. Warszawskie technika zajęły w sumie 5 miejsc w pierwszych dziesiątkach. Również rośnie pozycja warszawskich techników w rankingu - w 2016 roku po raz pierwszy warszawskie technikum znalazło się na „podium", zajmując 3. miejsce w najlepiej napisanych maturach.

INWESTUJEMY W EDUKACJĘ

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy

Jestem dumna z naszych uczniów i nauczycieli. Gratuluję wszystkim szkolnym, międzynarodowym olimpijczykom, a zwłaszcza medalistom. Staramy się tworzyć młodym ludziom jak najbardziej sprzyjające warunki do nauki. Poprzez różne programy wspieramy rozwój talentów, inwestujemy w kadrę, nowe budynki, pomoce dydaktyczne. Uważam, że te dziesięć lat pracy na rzecz warszawskiej edukacji ma odzwierciedlenie w sukcesach dzieci i młodzieży.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: