WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWSKIE CZWARTKI. Rowerem nad Wisłą

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Rowerem nad Wisłą

21.07.2016, godz. 00:02
WARSZAWSKIE CZWARTKI. Rowerem nad Wisłą
foto: Materiały prasowe

Trwa lato, wiec warto wybrać się na rowerowa wycieczkę wzdłuż rzeki. Rowerzyści mogą liczyć na niezapomniane wrażenia i piękne widoki.

Miasto konsekwentnie rozbudowuje rowerową infrastrukturę. Sieć rowerowa w stolicy ma już 467 kilometrów – w tym 375 km dróg dla rowerów, 57 km ciągów pieszo-rowerowych i 35 km pasów i kontrapasów rowerowych.

Od mostu do mostu

Na prawym brzegu Wisły cykliści mogą korzystać z gruntowej ścieżki rowerowo-biegowej wytyczonej w lęgach międzywala Wisły. Ścieżka biegnie od mostu Łazienkowskiego do mostu Grota-Roweckiego. Dalej, na północ, będzie można przejechać już w przyszłym roku – obecnie trwa adaptacja kładki nad Portem Żerańskim, którą będzie można dotrzeć na Tarchomin i w kierunku Jabłonny. Jedna z najpiękniejszych tras – Nadwiślański Szlak Rowerowy – ciągnie się przez całe miasto na lewym brzegu Wisły. W centrum przebiega promenadą nadbrzeżną, istnieje także alternatywa w postaci wydzielonej drogi dla rowerów. Natomiast poza centrum – na Żoliborzu, Młocinach, Siekierkach i Zawadach – szlak biegnie malowniczą gruntową ścieżką po wale wiślanym lub wśród lasów łęgowych. Szlak nie jest jeszcze ukończony, chodzi o odcinki: od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego (ze względu na budowę bulwarów trzeba korzystać z objazdów po drugiej stronie Wisłostrady) i odcinka od Portu Czerniakowskiego przez tereny MPWiK.

Pedałuj, parkuj lub pożyczaj

Nad Wisłą znajduje się kilka stacji roweru publicznego Veturilo, w tym dwie w ramach programu „Pedałuj i płyń" (w rejonie KS Spójnia i Portu Czerniakowskiego). Stacje można też znaleźć m.in. przy Parku Fontann i przy plaży koło Stadionu Narodowego. Na bulwarach, jak i w pobliżu praskich plaż umieszczono też stojaki, umożliwiające zaparkowanie rowerów. Nie ma żadnych problemów, żeby przeprawić się z rowerami przez rzekę. Brzegi Wisły w okresie wakacji łączą bezpłatne przeprawy promowe pomiędzy Cyplem Czerniakowskim i Saską Kępą, mostem Poniatowskiego i PGE Narodowym, Podzamczem-Fontannami i zoo, Nowodworami i Łomiankami oraz plażą Romantyczną i plażą Wilanów. Można korzystać z mostów. Pięć z nich jest już wyposażonych w drogi dla rowerów – a w przyszłym roku dołączy do nich most Łazienkowski, pod którym zostanie podwieszona kładka pieszo-rowerowa. W planach jest także budowa mostu pieszo-rowerowego, na wysokości ul. Karowej i ul. Okrzei.

Ucieczka od miejskiego skwaru

Gdzie się schłodzić w czasie upałów? Najlepiej na jednej z czterech odkrytych pływalni. Sprawdź, gdzie popływasz i odpoczniesz na świeżym powietrzu. Odkryte pływalnie działają m.in. w Parku Kultury w Powsinie (ul. Maślaków 1) oraz w parku Szczęśliwickim (ul. Usypiskowa 18). W Powsinie za bilet ulgowy zapłacimy 8 zł, a na Szczęśliwicach – 10 zł. Otwarte baseny funkcjonują również w Ośrodku „Inflancka" (ul. Inflancka 8) oraz Ośrodku „Moczydło" (ul. Górczewska 69/73). Tu bilet dla dziecka kosztuje odpowiednio 11 i 15 zł.

W cenie wejściówek można nie tylko korzystać z wodnych atrakcji, ale również relaksować się na trawie, opalać lub spędzać czas w gronie rodziny czy przyjaciół. Nic dziwnego, że to tu mieszkańcy stolicy szukają odrobiny wytchnienia w gorące letnie dni. Wszystkie pływalnie będą dostępne do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Na warszawiaków czeka również blisko 30 krytych basenów. Część z nich w lipcu i sierpniu może przechodzić remont, jednak pozostałe zapraszają do aktywnego odpoczynku już w odnowionych, klimatyzowanych wnętrzach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: