WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWSKIE CZWARTKI. Stanie pomnik rotmistrza Pileckiego

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Stanie pomnik rotmistrza Pileckiego

29.09.2016, godz. 00:00
Będzie pomnik rotm. Pileckiego
Rotmistrz Witold Pilecki (1901–1948) foto: Super Express

Niebawem rozpoczną się ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Jest pozwolenie na budowę, a Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na jego montaż w terenie. Rzeźba, zaprojektowana przez zwycięzcę konkursu architektonicznego – spółkę cywilną Morfes – stanie na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego, w pobliżu domu rotmistrza.

Prace już ruszyły

Pomnik będzie się charakteryzował czystą, geometryczną i klarowną formą. Sześcian z granitu i betonu został przełamany ekspresyjną rzeźbą rotmistrza w mundurze i rogatywce. Sprowadzono i pocięto już granit, z którego zostanie wykonana bryła pomnika, a wykonawca pracuje nad odlewem figury w brązie. Rzeźba została też zaakceptowana przez przedstawicieli rodziny Witolda Pileckiego. Kolejny, ostatni etap prac będzie polegał na przygotowaniu terenu oraz złożeniu wszystkich elementów pomnika w jedną całość. 16 września Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na montaż. Firmy zainteresowane pozyskaniem zamówienia mogą składać swoje oferty do 3 października br.

Bohater rtm. Pilecki

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki wziął udział w wojnie z bolszewikami i w kampanii wrześniowej. Był współzałożycielem konspiracyjnej organizacji Tajna Armia Polska. Z własnej inicjatywy dostał się do KL Auschwitz i był autorem pierwszych na świecie raportów dokumentujących zagładę Żydów, czyli Holocaust. Po ucieczce z obozu wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Następnie walczył u boku gen. W. Andersa, a w 1945 r. wrócił do Polski. W 1947 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci. 25 maja został zamordowany w więzieniu na Rakowieckiej. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika przez ministra obrony narodowej.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: