WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa se.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWSKIE CZWARTKI. Stanie pomnik rotmistrza Pileckiego

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Stanie pomnik rotmistrza Pileckiego

29.09.2016, godz. 00:00
Będzie pomnik rotm. Pileckiego
Rotmistrz Witold Pilecki (1901–1948) foto: Super Express

Niebawem rozpoczną się ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Jest pozwolenie na budowę, a Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na jego montaż w terenie. Rzeźba, zaprojektowana przez zwycięzcę konkursu architektonicznego – spółkę cywilną Morfes – stanie na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego, w pobliżu domu rotmistrza.

Prace już ruszyły

Pomnik będzie się charakteryzował czystą, geometryczną i klarowną formą. Sześcian z granitu i betonu został przełamany ekspresyjną rzeźbą rotmistrza w mundurze i rogatywce. Sprowadzono i pocięto już granit, z którego zostanie wykonana bryła pomnika, a wykonawca pracuje nad odlewem figury w brązie. Rzeźba została też zaakceptowana przez przedstawicieli rodziny Witolda Pileckiego. Kolejny, ostatni etap prac będzie polegał na przygotowaniu terenu oraz złożeniu wszystkich elementów pomnika w jedną całość. 16 września Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na montaż. Firmy zainteresowane pozyskaniem zamówienia mogą składać swoje oferty do 3 października br.

Bohater rtm. Pilecki

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki wziął udział w wojnie z bolszewikami i w kampanii wrześniowej. Był współzałożycielem konspiracyjnej organizacji Tajna Armia Polska. Z własnej inicjatywy dostał się do KL Auschwitz i był autorem pierwszych na świecie raportów dokumentujących zagładę Żydów, czyli Holocaust. Po ucieczce z obozu wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Następnie walczył u boku gen. W. Andersa, a w 1945 r. wrócił do Polski. W 1947 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci. 25 maja został zamordowany w więzieniu na Rakowieckiej. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika przez ministra obrony narodowej.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: