WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Warszawskie Dni Mobilności. Warszawa pod lupą specjalisty

Warszawskie Dni Mobilności. Warszawa pod lupą specjalisty

31.08.2016, godz. 08:29
Warszawskie Dni Mobilności. Warszawa pod lupą specjalisty
SPECJALISTA POLITYKI MOBILNOŚCI PRZYJEŻDŻA DO STOLICY foto: Materiały prasowe

Prawie 60 proc. warszawiaków jeżdżących po mieście wybiera komunikacje publiczna, w drugiej kolejności samochód, w trzeciej – rower. Warszawiacy są mobilni – wykonują ponad 3,3 mln podróży w ciągu doby.

Miasto dla wszystkich

Gil Peñalosa jest ekspertem od przyjaznych miast, założycielem i prezesem zarządu międzynarodowej organizacji non-profit Miasta 8-80 (8-80 Cities). Współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata, od Kolumbii, przez Izrael, Chiny po Kanadę. W latach 1998-2001 był dyrektorem wydziału parków, sportu i rekreacji w Bogocie, stolicy Kolumbii i współtwórcą słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej. Zajmował się m.in. przekształceniami parków w Bogocie, gdzie nadzorował projektowanie i rozwój ponad 200 parków, w tym parku Simón Bolívar – terenu o powierzchni 113 hektarów położonego w samym sercu miasta. Jest prezesem World Urban Parks i promotorem legendarnych Ciclovii/Open Streets – cyklicznych świąt ulic kiedy główne arterie zamykane są dla ruchu i udostępniane różnym formom rekreacji.

Dzięki niemu w Bogocie każdej niedzieli ponad 121 km ulic jest zamykane jest dla ruchu samochodowego, a otwierane dla mieszkańców, którzy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć. – Miasta przyjazne wszystkim mieszkańcom są przystosowywane do potrzeb wszystkich grup wiekowych i społecznych – bez względu na wiek,, grupę społeczną, etniczną, ekonomiczną oraz stan zdrowia i poziom niepełnosprawności – uważa Gil Peñalosa.

Warszawa okiem eksperta

W Warszawie ekspert weźmie udział w konsultacjach Warszawskiej Polityki Mobilności, która ma zostać przyjęta do realizacji w stolicy. – To dokument strategiczny wyznaczający cele i sposoby nowego, aktywnego sposobu zarządzania komunikacją w mieście – mówi Jacek Wojciechowicz,
zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

– Chcemy przede wszystkim uczynić miasto bardziej przyjazne dla niezmotoryzowanych, przywrócić miejskie funkcje obszarom centrum, nadal rozwijać transport publiczny i układy obwodnicowe. W poniedziałek 5 września podczas wykładu „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?" na pl. Defilad Gil Peñalosa opowie, w jaki sposób miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe oraz przestrzenie ruchu pieszego. Dzień później, 6 września poprowadzi warsztaty dla projektantów i pokaże, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, budżetu i poczucia szczęścia.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: