WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Warszawskie Dni Mobilności. Warszawa pod lupą specjalisty

Warszawskie Dni Mobilności. Warszawa pod lupą specjalisty

31.08.2016, godz. 08:29
Warszawskie Dni Mobilności. Warszawa pod lupą specjalisty
SPECJALISTA POLITYKI MOBILNOŚCI PRZYJEŻDŻA DO STOLICY foto: Materiały prasowe

Prawie 60 proc. warszawiaków jeżdżących po mieście wybiera komunikacje publiczna, w drugiej kolejności samochód, w trzeciej – rower. Warszawiacy są mobilni – wykonują ponad 3,3 mln podróży w ciągu doby.

Miasto dla wszystkich

Gil Peñalosa jest ekspertem od przyjaznych miast, założycielem i prezesem zarządu międzynarodowej organizacji non-profit Miasta 8-80 (8-80 Cities). Współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata, od Kolumbii, przez Izrael, Chiny po Kanadę. W latach 1998-2001 był dyrektorem wydziału parków, sportu i rekreacji w Bogocie, stolicy Kolumbii i współtwórcą słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej. Zajmował się m.in. przekształceniami parków w Bogocie, gdzie nadzorował projektowanie i rozwój ponad 200 parków, w tym parku Simón Bolívar – terenu o powierzchni 113 hektarów położonego w samym sercu miasta. Jest prezesem World Urban Parks i promotorem legendarnych Ciclovii/Open Streets – cyklicznych świąt ulic kiedy główne arterie zamykane są dla ruchu i udostępniane różnym formom rekreacji.

Dzięki niemu w Bogocie każdej niedzieli ponad 121 km ulic jest zamykane jest dla ruchu samochodowego, a otwierane dla mieszkańców, którzy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć. – Miasta przyjazne wszystkim mieszkańcom są przystosowywane do potrzeb wszystkich grup wiekowych i społecznych – bez względu na wiek,, grupę społeczną, etniczną, ekonomiczną oraz stan zdrowia i poziom niepełnosprawności – uważa Gil Peñalosa.

Warszawa okiem eksperta

W Warszawie ekspert weźmie udział w konsultacjach Warszawskiej Polityki Mobilności, która ma zostać przyjęta do realizacji w stolicy. – To dokument strategiczny wyznaczający cele i sposoby nowego, aktywnego sposobu zarządzania komunikacją w mieście – mówi Jacek Wojciechowicz,
zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

– Chcemy przede wszystkim uczynić miasto bardziej przyjazne dla niezmotoryzowanych, przywrócić miejskie funkcje obszarom centrum, nadal rozwijać transport publiczny i układy obwodnicowe. W poniedziałek 5 września podczas wykładu „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?" na pl. Defilad Gil Peñalosa opowie, w jaki sposób miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe oraz przestrzenie ruchu pieszego. Dzień później, 6 września poprowadzi warsztaty dla projektantów i pokaże, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, budżetu i poczucia szczęścia.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: