WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Wojewoda stawia na pomoc seniorom

Wojewoda stawia na pomoc seniorom

20.07.2016, godz. 14:00
Wojewoda stawia na pomoc seniorom
Zdzisław Sipiera foto: Super Express

Kompleksowa opieka onkologiczna, geriatria i większa dostępność do psychiatrów - to priorytety wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (57 l.) na najbliższe trzy lata w mazowieckiej służbie zdrowia.

Wojewoda wydał wytyczne dla samorządów, w którym kierunku mają one inwestować w szpitale i lecznice. To on będzie teraz wydawał opinię o celowości inwestycji w służbie zdrowia. Rząd chce też w przyszłości przekazać wojewodom uprawnienia dotyczące dzielenia finansów na ten cel. Wojewoda mazowiecki uznał, że do 2019 roku najważniejsi będą seniorzy.

- Dziś w całym województwie jest zaledwie 30 geriatrów. A społeczeństwo nam się starzeje. Musimy być na to przygotowani - mówi wojewoda Zdzisław Sipiera (57 l.). - Szpitale w stolicy i w regionie nie powinny likwidować łóżek na oddziałach wewnętrznych, tylko przekształcać je w oddziały geriatryczne. Nie powinny też rezygnować z tzw. niedochodowych branż na rzecz tych przynoszących zysk. - W służbie zdrowia istotna jest też kompleksowość opieki medycznej - zaznacza.

Jak to się przełoży na zmiany w placówkach, na razie nie wiadomo. W stolicy raczej rewolucji nie będzie. - My w tym kierunku działamy już od kilku lat. To w szpitalu na Woli powstał pierwszy na Mazowszu oddział geriatryczny. Fakt, że obecny wojewoda kontynuuje politykę poprzednika, bardzo cieszy - mówi szef Biura Polityki Zdrowotnej Dariusz Hajdukiewicz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: