WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Wspomnienie o czerwcu 1976 r.

Wspomnienie o czerwcu 1976 r.

28.11.2016, godz. 12:37
Książka pod poduszką
foto: EAST NEWS

Premiera książki pod red. Jasminy Wójcik „Ursus – to tutaj wszystko się zaczęło" odbędzie się w sobotę 3 grudnia o godz. 13 w dawnej fabrycznej hali położonej przy ul. Posag 7 Panien 14.

Publikacja zawiera wspomnienia uczestników i świadków wydarzeń Czerwca'76 z perspektywy 40 lat. Jest także świadectwem młodego pokolenia mieszkańców dorastających w postindustrialnej przestrzeni Ursusa. Inicjatorem powstania i wydawcą publikacji są: Urząd Dzielnicy Ursus oraz Ośrodek Kultury „Arsus".

„Historyczne wydarzenia są dla nas punktem wyjścia do szerszego i głębszego zastanowienia się nad spuścizną i tożsamością samej dzielnicy. Jakie miejsce zajmowały w tej historii Zakłady Mechaniczne Ursus? Czemu dzielnica zawdzięcza swój obecny kształt i charakter? Kto ją tworzy? Jaką wrażliwością? Czym ukształtowaną? Książka ma charakter strumienia świadomości bezpośrednich uczestników strajków 1976 roku w Ursusie, działaczy ruchów opozycyjnych, byłych pracowników Zrzeszenia Przemysłu Ciągnikowego Ursus i mieszkańców dzielnicy" – podkreśliła we wstępie do książki Jaśmina Wójcik.

- Publikacja, którą oddajemy w państwa ręce, nie jest wydawnictwem naukowym. Naszym celem było zaprezentowanie tego, jak po latach mieszkańcy Ursusa, uczestnicy i świadkowie wydarzeń pamiętają Czerwiec '76, a także jaką rolę dla nich i ich rodzin pełniły zakłady Ursus. – tłumaczy burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska

Podczas promocji książki odbędzie się dyskusja z publicystami, przedstawicielami instytucji kultury oraz świadkami i uczestnikami wydarzeń z Czerwca'76. Wydarzeniem towarzyszącym premierze książki wspólne malowanie instalacji artystycznej Traktor-Idea-Ursusa - pomnika powstałego z oryginalnych części różnych modeli ciągników marki Ursus, który stanął przed urzędem dzielnicy jako dar traktorzystów, miłośników Ursusa z całej Polski i mieszkańców dla przyszłego Muzeum Ursusa.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: