WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa „Wszystkie Mazurki Świata” w Muzeum POLIN

„Wszystkie Mazurki Świata” w Muzeum POLIN

15.11.2016, godz. 16:05
MUZEUM ŻYDOW POLSKICH POLIN
MUZEUM ŻYDOW POLSKICH POLIN foto: Super Express

Kolejna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata odbędzie się w weekend 25 i 26 listopada. „Tym razem przeniesie on nas do zapomnianej krainy wiejskiej muzyki żydowskich muzykantów oraz do wspólnych źródeł polskiej i szwedzkiej muzyki tradycyjnej" - zapowiadają organizatorzy.

Tegoroczna jesienna edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata" łączy kilka równoległych wątków. W piątek 25 listopada przywołana zostanie pamięć o muzyce żydowskiej, granej kiedyś na polskich wsiach. Zobaczymy film archiwalny Andrzeja Bieńkowskiego pt. „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów", wysłuchamy wspomnień i muzyki granej przez muzykantów starszego i młodszego pokolenia (m. in. Stanisław Głaz i Ewa Grochowska). Na koniec uczestnicy festiwalu zatańczą do muzyki żydowskiej w wykonaniu młodych kapel, rekonstruowanej z zapisów Oskara Kolberga i zasłyszanej podczas własnych badań terenowych.

Drugi dzień festiwalu (sobota, 26 listopada) wypełni muzyka polska i szwedzka. Będzie to finał polsko-szwedzkiego projektu muzycznego ukazującego bliskie pokrewieństwo tradycji muzycznych tych krajów. Nazwa i forma szwedzkiego tańca „polska" mają źródła w renesansowej Polsce. „Po kilkuset latach odkrywamy, że muzyka ludowa Polski i Szwecji ma wspólny korzeń, z którego wyrastają zróżnicowane, ale wciąż pokrewne melodie i tańce" - komentują organizatorzy. W sobotni wieczór będzie miał premierę film Tomasza Knittla pt. „Polska – ścieżki tańca", który powstał w ramach projektu, a podczas finałowego koncertu muzycy polscy i szwedzcy zaprezentują efekt wspólnych poszukiwań (wystąpią m. in. Magnus Gustafsson, Justyna Piernik, Witek Broda, Paweł Iwaszkiewicz, Janusz Prusinowski).

W trakcie dwóch dni festiwalu nie zabraknie kapel i tancerzy z Mazowsza, stanowiących serce festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata". Prowadzone przez wiejskich mistrzów warsztaty muzyczne, taneczne i wokalne wypełnią całą sobotę (26 listopada). Zdobyte i utrwalone w ciągu dnia umiejętności, wszyscy chętni będą mogli wykorzystać podczas tradycyjnej już Nocy Tańca, gdy wszystkie - wiejskie i miejskie - kapele zagrają „pod nogę".

Festiwal odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ul. Mordechaja Anielewicza 6.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: