WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Wystawa o Księżnej Marszałkowej Izabeli Lubomirskiej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawa o Księżnej Marszałkowej Izabeli Lubomirskiej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

24.10.2016, godz. 10:37
Południowe Dzielnice: Mokotów, Ursynów, Wilanów: Po sąsiedzku z królem Janem
foto: SHUTTERSTOCK

Nieznany portret Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, przypisywany Alexandrowi Roslinowi, będzie można oglądać od 26 października do 16 grudnia w Apartamentach Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Izabela z Czartoryskich Lubomirska (1736-1816), Błękitna Markiza, zwana tak od ulubionego koloru sukien, wiele podróżowała, często bywała na europejskich dworach. Była kobietą o silnej osobowości, energiczną, zainteresowaną najnowszymi zdobyczami nauki, ale i modnymi nowinkami. Jako właścicielka królewskiej rezydencji w Wilanowie zachowała jej część (poświęconą królowi Janowi III) w stanie właściwie nienaruszonym, za to rozbudowała i w nowym stylu urządziła dla siebie południowe skrzydło pałacu wraz z Łazienką, wzniosła budynki Kordegardy i Oficyny Kuchennej, zadbała także o modne zmiany w parku otaczającym pałac.

W nowej aranżacji Apartamentów Lubomirskiej – Salonu, Gabinetu, Sypialni – zebrano wspaniałe portrety Izabeli oraz członków najbliższej rodziny księżnej, a także obrazy z kolekcji jej zięcia, Stanisława Kostki Potockiego. Wystroju dopełniają dzieła rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku – kanapy i krzesła, meble mahoniowe, rzeźbione i złocone stoły o marmurowych blatach, podłogowe zegary, cenne figurki z brązu i porcelany oraz kolekcja pasteli. Specjalną atrakcją wystawy czasowej jest nieznany portret Izabeli Lubomirskiej przypisywany Alexandrowi Roslinowi, udostępniony przez Fundację Pinińskich. Obraz ten będzie można oglądać od 26 października do 16 grudnia.

Uwagę publiczności przyciągnie z pewnością Łazienka Izabeli Lubomirskiej, wyrafinowana i bogato zdobiona przestrzeń, której centralnym punktem jest wspaniała wanna na lwich łapach. To właśnie tutaj, wśród wygodnych mebelków i stylowych ozdób, kwitło życie towarzyskie, którego animatorką była Błękitna Markiza. Atmosfera wykwintności i elegancji wypełnia wszystkie apartamenty księżnej w pałacu wilanowskim.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: