WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska warszawa Zasadzą tysiąc drzew i 12,5 tys. krzewów

Zasadzą tysiąc drzew i 12,5 tys. krzewów

16.11.2016, godz. 16:02
sadzenie drzew
foto: REX FEATURES/EAST NEWS

W Warszawie zaczęło się jesienne sadzenie drzew i krzewów. Ponad tysiąc drzew i 12,5 tysiąca krzewów przybędzie na terenach zieleni przy ulicach i w parkach, którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta.

Ponad tysiąc drzew w 22 gatunkach pojawi się tej jesieni przy stołecznych ulicach. Uzupełnią szpalery i puste miejsca, będą sadzone również w zupełnie nowych lokalizacjach, także tych zaproponowanych przez mieszkańców.

Ursynów jest dzielnicą, gdzie posadzonych zostanie ich najwięcej, bo aż 334. Bardzo dużo młodych drzew przybędzie w okolicy Doliny Służewieckiej – 258. Zielone szpalery stworzą lipy, topole, robinie, jesiony i grusze drobnoowocowe. 153 drzewa pojawią się na Woli, 149 na Mokotowie, a 104 na Żoliborzu.

Wśród sadzonych gatunków najwięcej będzie lip – 321 i klonów – 250. Przy ulicach rosnąć też będą m.in. platany, graby, dęby, kasztanowce czerwone i robinie. To gatunki polecane przez dendrologów, dobrze radzące sobie w trudnych, miejskich warunkach. Nie zabraknie również drzew owocowych, które od lat wprowadzamy na tereny przy ulicach nie tylko ze względu na walory dekoracyjne. Wiosną imponująco wyglądają kwitnące wiśnie, jabłonie, grusze i głogi. Są to gatunki przyjazne dla alergików, a owoce tych drzew są pożywieniem dla ptaków.

Wśród młodych drzew znajdują się także ciekawe, rzadko spotykane w Warszawie, gatunki jak glediczja ze spiralnie zwiniętymi owocami – takie drzewa posadzone będą m.in. przy ul. Krasickiego, Krasińskiego i przy Alejach Jerozolimskich, a także oryginalnie kwitnące tulipanowce przy ul. Olbrachta. Wśród jesiennych nasadzeń jest też 31 drzew z budżetu obywatelskiego: 19 przy ul. Gandhi, 10 przy Chełmskiej i 2 przy ul. Boboli.

Zarząd Oczyszczania Miasta zasadzi też niemal 12,5 tys. krzewów. Przy ul. Krasińskiego na Żoliborzu pojawi się 1 200 dereni i irg błyszczących, 175 irg stworzy żywopłot na Woli przy ul. Płockiej, a na Mokotowie i Ursynowie posadzonych zostanie ponad 11 tysięcy berberysów, róż, pęcherznic, dereni białych i trzcinników.

„Jesień to w kalendarzu ogrodniczym najlepszy czas na sadzenie roślin – drzewa znajdują się w stanie spoczynku, zrzuciły już liście. Po przezimowaniu wiosną łatwiej rozpoczną wegetację. Młode drzewa otoczone są przez nas szczególną opieką, przez pierwsze lata po posadzeniu zlecamy ich systematycznie podlewane i wzmacnianie nawożeniem.
Koszt sadzenia i pielęgnacji przez najbliższe trzy lata drzew i krzewów wyniesie około miliona złotych. Kolejne nasadzenia planujemy na wiosnę 2017 r." - zapowiada ZOM.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: