WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Zmiany w warszawskim zoo

Zmiany w warszawskim zoo

04.11.2016, godz. 12:34
Zoo, ogród zoologiczny
foto: Marcin Smulczyński/Super Express

Warszawskie zoo wzbogaci się o 200 drzew oraz o specjalistyczny sprzęt, który posłuży do reintrodukcji żółwia błotnego.

Reintrodukcja żółwia błotnego, czyli ponowne wprowadzenie do środowiska młodych osobników na terenie województwa mazowieckiego, to część realizowanego przez Warszawę projektu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej". Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zakupił już niezbędne inkubatory, dataloggery, kamerę termowizyjną oraz ponton. Żółw błotny jest gatunkiem chronionym, znajdującym się w Czerwonej Księdze Zwierząt i posiada status EN – gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.

W zoo planowane są też inne inwestycje. Kompleksowe zmiany przechodzi aleja główna warszawskiego zoo. Wkrótce ta reprezentacyjna część ogrodu wzbogaci się aż o 200 nowych drzew – 48 iglastych i 152 liściaste. Wśród nowych nabytków znajdą się m.in. świerki serbskie, dęby szypułkowe, brzozy, buki czy daglezje zielone.
Aleja główna poddana zostanie gruntownej modernizacji – zarówno w zakresie układu drogowego, elementów małej architektury, jak i podziemnych instalacji. Zniknie również bariera architektoniczna w postaci wyniesienia chodników ponad poziom jezdni.

W warszawskim zoo trwa również budowa wybiegu dla panter śnieżnych, która powinna zakończyć się do czerwca 2017 r. Powstanie tam całkowicie nowy dom dla drapieżnych kotów oraz wybieg, który swoim wyglądem będzie przypominał naturalne warunki życia tych zwierząt.

Trwają również prace przy budowie nowego wejścia do zoo. Powstanie ono od strony ulicy Jagiellońskiej na wysokości placu Hallera. Nowy budynek kasowy będzie wyposażony w obrotowe bramki wejściowe a także furtkę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Forma wejścia będzie nawiązywać do licznych drewnianych pawilonów znajdujących się na terenie zoo, w tym pawilonów przy głównym wejściu od strony ul. Ratuszowej. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej i przetargowej.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: