WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Europejski dzień bez samochodu już jutro! Pojedziesz bez biletu

Europejski dzień bez samochodu już jutro! Pojedziesz bez biletu

21.09.2016, godz. 17:33
Warszawskie Dni Mobilności. Europejski dzień bez samochodu
foto: Materiały prasowe

Tego dnia – 22 września – komunikacją miejską można jeździć po Warszawie za darmo. Nie trzeba będzie także mieć biletu w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w obszarze wspólnego biletu.

Po raz pierwszy w Europie „car free day" zorganizowano w 2000 r. a do Polski ta proekologiczna kampania dotarła w 2004 r. Ideą jest pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest jak najbardziej możliwe a nawet przyjemniejsze, bo jest mniej spalin, hałasu a przestrzeń zawłaszczona przez samochody może się zamienić np. w plac zabaw czy ogródek kawiarniany. W niektórych miastach na świecie w tym dniu centra miast są zamykane dla ruchu, w Warszawie to dzień promocji transportu publicznego.

W tym wyjątkowym dniu każdy może bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej oraz parkingów „Parkuj i Jedź". Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje także grę miejską „Odkorkuj się". W wyniku spisku skradziono plany bardzo ważnej i nowatorskiej inwestycji związanej z komunikacją miejską. Złodzieje (Szpiedzy) należą do organizacji, która chce zniszczyć plany i tym samym utrudnić życie mieszkańcom, którzy odtąd będą musieli poruszać się tylko samochodami po zakorkowanych ulicach miasta. Spiskowcy dla niepoznaki poruszają się komunikacją miejską. Dzięki temu mogą prowadzić podstępną grę z Agentami, którzy chcą odzyskać plany i uratować miasto przed totalnym zakorkowaniem...

Zobacz też: Bezdomny ukradł bombę myśląc, że to ŚWIECE ozdobne! Uratował tym setki ludzi [ZDJĘCIE]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: