WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Warszawskie Targi Książki, 13-16 maja 2010, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Warszawskie Targi Książki, 13-16 maja 2010, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

14.05.2010, godz. 10:54
Warszawskie Targi Książki, 13-16 maja 2010, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Warszawskie Targi Książki, 13-16 maja 2010, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie foto: Brak agencji
Warszawskie Targi Książki, które odbywają się w tym roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 13-16 maja, to inicjatywa wydawców i spółki Murator EXPO. Organizatorzy stawiają sobie za cel – od pierwszej edycji – stworzenie wydarzenia, które w równym stopniu adresowane jest do profesjonalistów i szerokiej publiczności. Udział w WTK bierze ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy.

Forum Nowych Technologii i inne wydarzenia dla profesjonalistów

Nowych technologii umożliwiających dostęp do literatury w środowisku cyfrowym pojawia się coraz więcej i o tym będziemy mówić na targach dużo – to w tym i w kolejnych latach oś imprezy, wokół której budować będziemy wiele wydarzeń programowych.

Pobierz: Program Warszawskich Targów Książki

Warszawskie Targi Książki

Data i miejsce :

13 - 16 maja 2010
Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Odbędą się spotkania i prelekcje poświęcone prezentacji nośników i czytników nowej generacji, wyzwaniom przed jakimi staje branża w dobie elektronicznej dystrybucji książek i prasy czy zagadnieniom obejmującym kwestie ochrony własności intelektualnych i praw autorskich. W końcu mówić będziemy o zaletach e-booków szczególnie w odniesieniu do książki szkolnej, akademickiej, hobbystycznej, a także o technologiach zarządzania projektami tworzenia podręczników szkolnych. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania o to kto zyska, kto zaoszczędzi, kto zaś straci na książce elektronicznej. Wszystko to w ramach Konferencji Książka elektroniczna – zagrożenie czy szansa (organizatorzy: elib.pl, 7bulls, Murator EXPO).

ZOBACZ: Plan stoisk podczas Warszawskich Targów Książki

Warszawskie Targi Książki

Godziny otwarcia :

13 maja 2010 - godz. 10.00-18.00
14 maja 2010 - godz. 10.00-19.00
15 maja 2010 - godz. 10.00-19.00
16 maja 2010 - godz. 10.00-17.00

Na spotkanie z Olavem Stockmo – dyrektorem generalnym IFFRO zaproszą Izba Wydawców Prasy i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w ramach Konferencji Pomiędzy interesem wydawcy a użytkownika. Zachowania czytelników w świecie cyfrowym a prawo autorskie. Spotkanie poświęcone będzie ochronie wartości intelektualnych w środowisku cyfrowym oraz prezentacji europejskich programów ARROW i Europeana. Planowane jest także spotkanie z prof. Janem Błeszyńskim poświęcone aktualnym zagadnieniom ochrony praw autorskich.

Podczas Warszawskich Targów Książki ciekawy program dla środowiska bibliotekarzy zaproponuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W czwartek 13 maja można będzie wziąć udział w sesji tematycznej poświęconej prezentacji programu Biblioteka Plus (SBP we współpracy z Instytutem Książki), dzień później w spotkaniu prezentującym Program Rozwoju Bibliotek (SBP we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).

Sprawdź: Inne wydarzenie Warszawskich Targów Książki
 
Kilka spotkań i paneli dyskusyjnych, skierowanych zarówno do przedstawicieli branży wydawniczej, jak i szerokiej publiczności zaproponuje Związek Literatów Polskich przy współpracy z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek. Będą to: m.in. seminarium „Sytuacja pisarza i polskiej książki współczesnej” z udziałem pisarzy, wydawców, krytyków, popularyzatorów i decydentów na temat różnych etapów powstawania i rozpowszechniania współczesnej literatury polskiej, wniosków płynących z tego złożonego procesu i propozycji jego naprawy oraz sesja wspomnieniowo – krytyczna „Orientacja Poetycka HYBRYDY – pół wieku” z udziałem K. Gąsiorowskiego, Z. Jerzyny, A.K. Waśkiewicza, A. Zaniewskiego, J. Markiewicza, M. Machnickiego i M. Wawrzkiewicza. Związek Literatów zaprosi ponadto na spotkanie „Poezja w Internecie”. Będzie to prezentacja i promocja dwóch tomików poezji autorów młodszego pokolenia – Miłosza K. Manasterskiego i Zbigniewa Milewskiego – powstałych w wyniku podróży do Chin, połączona z pokazem plakatów fotograficzno – poetyckich i wystawą fotogramów.
 
Warszawskie Targi Książki będą też miejscem spotkań biznesowych branży: AZYMUT – jedna z największych w Polsce hurtowni książek zorganizuje spotkanie z wydawcamii z całej Polski.
 
Nagrody i Wyróżnienia

Już w czwartek 13 maja, podczas uroczystości otwarcia WTK wręczone zostaną nominacje do tegorocznej edycji Nagrody Sezonu Wydawniczo – Księgarskiego IKAR. Dwunastego już laureata nagrody poznamy tego samego dnia podczas Wieczoru Wydawców w Pałacu Prymasowskim.

Pobierz: Plan wszystkich konferencji podczas Warszawskich Targów Książki

Wcześniej, tuż po uroczystym otwarciu targów odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu Książka Audio Roku na najlepsze audiobooki 2009. Trwa właśnie druga edycja konkursu, którego organizatorem jest serwis internetowy Nexto.pl, we współpracy z Biblioteką Analiz.
W piątek, 14 maja, w samo południe Polskie Towarzystwo Wydawców Książek ogłosi wyniki jubileuszowej 50. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku. Nagrodzone książki będą eksponowane na specjalnej wystawie. Ponadto, Fundacja Kultury Polskiej wręczy honorową nagrodę „Za promocję polskiej książki na świecie”, jaką przyznaje nieprzerwanie od 1988 roku.

W sobotę na targach o godzinie 11.00 wręczona zostanie Nagroda im. Jerzego Kuryłowicza przyznawana od roku 2003 tłumaczom literatury naukowej, której fundatorem jest Andrzej Kuryłowicz, wydawca, syn prof. Kuryłowicza, który był jednym z najwybitniejszych polskich językoznawców.

Jednym z ważniejszych wydarzeń Warszawskich Targów Książki będzie bez wątpienia prezentacja pięciu książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, z udziałem autorów. W niedzielę na targach można będzie wziąć udział w dyskusji panelowej ze wszystkimi finalistami Nagrody: Klausem Brinkbäumerem, Jeanem Hatzfeldem, Wojciechem Jagielskim, Włodzimierzem Nowakiem, Riccardo Orizio, którą poprowadzi Konstanty Gebert. Po spotkaniu będzie czas na indywidualne rozmowy i składanie autografów. Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodę ustanowiła Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Współorganizatorem konkursu jest „Gazeta Wyborcza", a patronem honorowym Pani Alicja Kapuścińska. Uroczyste wręczenie nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki odbędzie się w niedzielę 16 maja w Sali Koncertowej (VI piętro PKiN) o godz. 19.00.

Sprawdź: Autorzy obecni na Warszawskich Targach Książki

W niedzielę 16 maja, Warszawskie Targi Książki zakończy uroczysty koncert, podczas którego wręczone zostaną nagrody w konkursie „Edycja Chopin 2010”. W Sali Koncertowej (VI piętro PKiN) wystąpią z tej okazji libańska śpiewaczka Nadine Nassar oraz Sekstet Włodzimierza Nahornego – fortepian, z udziałem Henryka Gembalskiego – skrzypce Wojciecha Staroniewicza – saksofon tenorowy i sopranowy, Mariusza Bogdanowicza – kontrabas, Piotra Biskupskiego – perkusja oraz Doroty Miśkiewicz – skrzypce, śpiew. Partnerem tego wydarzenia jest Ambasada Libanu.
 
W związku z Jubileuszowym Rokiem Chopinowskim, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Warszawskie Targi Książki i Wrocławskie Promocje Dobrych Książek ogłosiły konkurs na najlepszą książkę wydaną z okazji 200 rocznicy urodzin wybitnego kompozytora. Konkurs ma charakter ogólnopolski, zaś jego przedmiotem są książki i albumy o tematyce chopinowskiej wydane przez wydawców mających swoją siedzibę w Polsce w okresie 1 stycznia 2009 r. – 31 października 2010 r. z wyłączeniem prac o charakterze naukowym. Tytuły zgłoszone do konkursu oceniane będą w trzech kategoriach: edycje dla dzieci i młodzieży, edycje książkowe o charakterze popularyzatorskim oraz edycje albumowe. Konkurs jest rozstrzygany w dwóch terminach. Podczas WTK nagrodzone zostaną edycje, które ukazały się do kwietnia 2010 roku.

Pobierz: Spis wydarzeń w Klubie Czytelnika podczas Warszawskich Targów Książki
 
Spotkania z autorami

W salach Placu Kultury i Nauki odbywać się będą tradycyjnie już spotkania z autorami, w stoiskach wydawców można też będzie przyjść po autograf ulubionego pisarza. Na liście autorów, którzy gościć będą na Targach, zgodnie ze stanem naszej wiedzy na dziś, jest blisko 200 znanych nazwisk. W całości prezentujemy ją na stronie internetowej www.targi-ksiazki.waw.pl. Wśród gości pierwszych Warszawskich Targów Książki będą: Tomas Venclova, Jacek Pałkiewicz, Joanna Szczepkowska, Manuela Gretkowska, Tomasz Stańko, Katarzyna Grochola, Dorota Zawadzka i wielu, wielu znanych i lubianych autorów. Lista autorów, których można będzie spotkać na targach liczy około 200 nazwisk!

Wystawy

Podczas targów można będzie zobaczyć jubileuszową wystawę Józefa Wilkonia – światowej sławy ilustratora książek dla dzieci. Można też będzie podziwiać dorobek wydawców słowackich i wystawę „XXII Biennale Ilustracji Bratysława”. Planujemy też zaprezentować wystawę Archiwum Państwowego m.st. Warszawy: „Krakowskie Przedmieście w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego 1904 - 1939”- warszawskiego fotografa amatora, fotokronikarza starej Warszawy, a w szczególności Starego Miasta. Wydawnictwo BOSZ zaprosi ponadto na wystawę „Podróże z Chopinem”, śladami Fryderyka Chopina przez Polskę i Europę – i przez karty albumu Chopin. Grafiki, zdjęcia i nuty, piękno przyrody i bogactwo wnętrz, dwory, kościoły, sale koncertowe – wielkoformatowe zdjęcia z ekskluzywnego wydania albumu poświęconego kompozytorowi przenoszą nas w jego czasy, w miejsca, z którymi był związany.

Sprawdź: Atrakcje dla dzieci i młodzieży podczas Warszawskich Targów Ksiażki
 
Spotkania dla młodzieży i kącik dla dzieci

Chcemy by Warszawskie Targi Książki były miejscem gromadnie odwiedzanym przez dzieci i młodzież. To z myślą o młodzieży odbędą się spotkania ze znanymi autorami budzące pasje (Spotkanie Wydawnictwa ZYSK i Sk-a ze znanym podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem) czy pozwalające spojrzeć na problemy w nauce z innej perspektywy (Spotkanie z Krzysztofem Cywińskim – autorem książki „Matematyka dla humanistów, dyslektyków i... innych przypadków beznadziejnych). Tygodnik Powszechny zaprosi ponadto na Lekcję czytania – akcję w ramach której licealiści od pisarzy i eseistów uczą się rozmawiać o literaturze. Spotkanie na Warszawskich Targach Książki poprowadzi Marek Bińczyk. Omawianą lekturą będzie opowiadanie „Kopista Bartleby" Hermana Melville'a.

Na targach działać też będzie Kącik Dziecięcy pod wdzięczną nazwą Kącik w Muchomorkowie. Gospodarzem Kącika Dziecięcego Warszawskich Targów Książki jest wydawnictwo Cotkotu. Kącik mieścić się będzie na parterze w Sali Trojki. Dodatkową opiekę nad Małymi Czytelnikami zagwarantują firmy: Nanny Express (agencja dla niań) i Mama Mia (kawiarnia dla mam). Kącik Dziecięcy zaprasza wszystkie dzieci od 13 do 16 maja w godzinach otwarcia targów. Czwartek i piątek 13 i 14 maja to dni w szczególności dedykowane branży. W imieniu organizatorów kącika zachęcamy wszystkich Gości imprez branżowych do odwiedzania Targów z dziećmi. Atrakcje, jakie czekają między innymi na naszych małych gości to: malowanie buziaków, zajęcia plastyczne (lepienie, malowanie, tworzenie własnej książki), konkursy z nagrodami, układanie puzzli, zagadki dla najlepszych znawców bajek… i wiele innych. W niedzielę, 16 maja zapraszamy na szczególne wydarzenie: Krystyna Czubówna będzie czytała dzieciom książkę Zofii Zakrzewskiej-Klosy „Spadające gwiazdy już trochę większej Helenki", wydawnictwa Cotkotu.

@ Wirtualne Targi Książki @ pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl

Ponadto, co będzie absolutną nowością w standardzie targów książki w Polsce – kontynuacją Warszawskich Targów Książki po 16 maja br. będą Wirtualne Targi Książki w sieci – projekt realizowany przy współpracy z wrocławskim Portalem Księgarskim www.ksiazka.net.pl.
Wirtualne Targi Książki dostępne będą w dniach 17–23 maja 2010 roku pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl.
 
Wirtualne Targi będą dopełnieniem Warszawskich Targów Książki, odbywających się w dniach 13 – 16 maja w Pałacu Kultury i Nauki. Przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy internetowej firmy związane z branżą wydawniczą i księgarską będą miały możliwość zaprezentowania swojej oferty analogicznie do targów tradycyjnych. Kontynuacja targów w sieci umożliwi zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie uczestniczyli w targach tradycyjnych oraz tym, którym nie udało się nawiązać kontaktu z ulubionymi wystawcami. Główną zaletą Wirtualnych Targów jest dłuższy czas trwania – targi w sieci trwać będą 7 dni oraz większa dostępność – każdy internauta będzie mógł je odwiedzić w dowolnym momencie, bez żadnych ograniczeń oraz bez konieczności wychodzenia z domu. Prezentacje targowe przedstawione zostaną w dwóch wymiarach: wirtualne stoiska wystawców podzielone na sektory branżowe oraz rozbudowany, tematyczny katalog prezentowanych ofert.
 
Klub Czytelnika

Klub Czytelnika (zlokalizowany w Sali Kopernika) to miejsce wydarzeń literackich: spotkań autorskich, promocji książek, wspomnień, dyskusji i rozmów przy kawie, dostępne dla wszystkich zwiedzających.
 
Klub Wystawcy

W trosce o komfort Wystawców, w Sali Tiereszkowej zaaranżujemy dostępne tylko dla nich oraz ich Gości, a także dla Agentów Literackich miejsce spotkań i rozmów biznesowo – towarzyskich.
 
Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach:
13 maja 2010 (czwartek) od 10.00 do 18.00
14 maja 2010 (piątek) od 10.00 do 19.00
15 maja 2010 (sobota) od 10.00 do 19.00
16 maja 2010 (niedziela) od 10.00 do 17.00

Przedsprzedaż biletów

Działa już, uruchomiony we współpracy z firmą EVENTIM, system internetowej przedsprzedaży biletów na Warszawskie Targi Książki. Bilety można kupować za pośrednictwem strony www.eventim.pl. Ponadto można je nabyć w 350 punktach sprzedaży w całej Polsce i w 59 miejscach w Warszawie – m.in. w salonach EMPIK, Ruch, Media Markt, Saturn, Selectours.

Organizatorem Warszawskich Targów Książki jest nowy podmiot polskiego rynku książki – Targi Książk i sp. z o.o., organizatorem wykonawczym – Murator EXPO sp. z o.o.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: