WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska Wielkanoc 2012. TRIDUUM PASCHALNE - co to jest, znaczenie trzech dni symbolizujących MĘKĘ, ŚMIERĆ i ZMARTWYCHWSTANIE Jezusa

Wielkanoc 2012. TRIDUUM PASCHALNE - co to jest, znaczenie trzech dni symbolizujących MĘKĘ, ŚMIERĆ i ZMARTWYCHWSTANIE Jezusa

08.04.2012, godz. 07:00
Wielkanoc. Wielki Piątek, ukrzyżowanie Jezusa
Wielkanoc. Wielki Piątek, ukrzyżowanie Jezusa foto: EAST NEWS

Kościół Katolicki rozpoczyna obchody najważniejszych wydarzeń w całym roku liturgicznym. 5 kwietnia 2012 r. przypada Wielki Czwartek, który jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Co symbolizuje Triduum Paschalne? Wielki Czwartek nazywany także Mszą Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek i Wielka Sobota są celebracją Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielkanoc to najważniejszy okres dla katolików w ciągu całego roku liturgicznego. Wiąże się ze wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. To czas oczekiwania na Zmartwychwstanie, niosące ze sobą nadzieję, wiarę w to, że po śmierci następuje coś więcej niż stan fizycznej nieobecności w rzeczywistości.

Triduum paschalne - znaczenie Wielkiego Czwartu, Piątku i Wielkiej Soboty

Triduum paschalne to okres obejmujący trzy, niepowtarzalne dni w życiu każdego chrześcijanina. To właśnie w tym czasie wierzący mogą przygotować się na przyjście Chrystusa. To czas celebracji najważniejszych momentów katolickiej wiary: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Obrzęd rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Krzyżma Świętego, która odprawiana jest przez biskupa diecezji oraz prezbiterów. W tym czasie poświęcony zostaje olej, który następnie zabierany jest przez kapłanów do własnych parafii.

Ważnym obrzędem tego dnia jest również Msza Wieczerzy Pańskiej odprawiana wieczorem na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy – przypominająca o czasie ustanowienia dwóch najważniejszych sakramentów – Kapłaństwa i Eucharystii. Kolejnym wydarzeniem, które towarzyszy w tym dniu katolikom jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanego pomieszczenia zwanego ciemnicą.

Następnym dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek. Na pamiątkę śmierci poniesionej przez Chrystusa w czasie Wielkiego Piątku nie odprawia się Mszy Świętej. Jest to czas powagi, smutku, chwili zastanowienia się nad sensem życia i wielkością ofiary poniesionej dla ludzi przez Syna Bożego. Cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, w kościołach odprawiane są Drogi Krzyżowe, jednak najważniejszym czasem w tym dniu jest obrzęd Liturgii Męki Pańskiej.

Wielka Sobota to czas rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Zwyczajem stało się odwiedzanie przez wiernych Grobu Pańskiego,  ale też przynoszona do kościoła „święconka” będąca koszykiem wypełnionym potrawami, które obfitują w różne, przypisane im symbole.

Czas świętowania!

Okres Wigilii Paschalnej i Niedzieli Wielkanocnej to czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. To najszczęśliwszy czas w ciągu roku liturgicznego dla chrześcijan. To właśnie wtedy w ludziach budzi się nadzieja, na lepszy czas, który może nastąpić w przyszłości.

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się mszą zwaną rezurekcją, która symbolizuje radość, szczęście, szerzącą się wśród ludzi wiarę w zmartwychwstanie. Ważnym obrzędem jest również Liturgia Wigilii Paschalnej, symbolizująca czuwanie na cześć Pana.

Święta to czas starannych przygotowań, miłości i oczekiwania, dlatego starajmy się by każde święta były coraz lepsze, by napełniały nas nadzieją na kolejne dni, miesiące, lata.

autor: Sylwia Pasik zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: