WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska WIELKANOC 2014: Co to jest TRIDUUM PASCHALNE, kiedy się zaczyna, jak przebiega

WIELKANOC 2014: Co to jest TRIDUUM PASCHALNE, kiedy się zaczyna, jak przebiega

17.04.2014, godz. 10:58
WIELKANOC
foto: EAST NEWS

Kościele trwa Wielki Tydzień. To dla katolików najważniejszy okres w roku. Szczególne uroczystości zaczynają się od czwartku - aż do niedzieli obchodzone jest Triduum Paschalne. Co to za czas? Jakie są wtedy uroczystości? Jak się je obchodzi, jaka jest symbolika triduum paschalnego.

Triduum oznacza z łacińskiego trzy dni. Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorną mszą św. w Wielki Czwartek, kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli wielkanocnej. Podczas tych dni w sposób szczególny rozpamiętywane są ostatni chwile Jezusa przed sądem i męką, droga krzyżowa, śmierć Jezusa i jego Zmartwychwstanie.

WIELKI CZWARTEK
W tym dniu rano może być sprawowana tylko jedna msza św. - tzw. Msza Krzyżma świętego. Celebrowana jest w kościele katedralnym przez biskupa i prezbiterów w każdej diecezji. Biskup konsekruje oleje, które kapłani zabierają do swoich parafii.

Wieczorem odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów - Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek to święto wszystkich kapłanów. W kościołach zazwyczaj wręcza się księżom kwiaty i składa życzenia.
Po mszy św. przenosi się wszystkie puszki z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Z ołtarza zdejmowany jest obrus i świece.

WIELKI PIĄTEK
To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy świętych. Wiernych obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Najważniejsza tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej. Wierni podchodzą i całują krzyż. W wielu kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

WIELKA SOBOTA

Tego dnia święcone są tradycyjne święconki. Całą sobotę trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem Wielkiej Soboty jest wieczorna, bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. To najważniejsza liturgia w Roku Liturgicznym. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc. W kościołach rozbrzmiewa już radosne Alleluja, które zwiastuje Zmartwychwstanie Chrystusa.

WIELKA NIEDZIELA
Obchody Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna procesja rezurekcyjna. Rusza o świcie i jest bardzo bogata. Po jej zakończeniu w kościele odśpiewywany jest hymn Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy). Liturgia tego dnia jest bardzo uroczysta. W pieśniach rozbrzmiewa Alleluja.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: