WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska WIELKANOC 2013: WIELKA SOBOTA - co symbolizuje? Co dzieje się tego dnia w Kościele? Co to jest Wigilia Paschalna?

WIELKANOC 2013: WIELKA SOBOTA - co symbolizuje? Co dzieje się tego dnia w Kościele? Co to jest Wigilia Paschalna?

30.03.2013, godz. 16:46
Wielka Sobota, Wigilia Paschalna
foto: Super Express

Wielka Sobota kojarzy nam się przede wszystkim ze święceniem koszyczków z pokarmami. Tradycyjne święconki zanoszone są od rana do Kościołów, gdzie błogosławią je kapłani. Ale dla katolików najważniejszym punktem przedostatniego dnia Wielkiego Tygodnia jest wieczorna Wigilia Paschalna, podczas której rozbrzmiewa juz radosne Alleluja na cześć Zmartwychwstałego Jezusa.

W Wielką Sobotę przez cały dzień Kościół przeżywa żałobę po śmierci Jezusa na krzyżu. Najświętszy Sakrament wystawiony jest w Grobie Pańskim, gdzie mogą go adorować wierni, którzy przychodzą do kościoła ze święconką. Do wieczora panuje atmosfera zadumy, smutku i żałoby.

Po zmroku w kościołach sprawowana jest Wigilia Paschalna. Zgodnie z żydowską tradycją, po zmroku zaczyna się nowy dzień, dlatego ta eucharystia należy juz do obchodów Niedzieli Wielkanocnej. Uznaje się więc, że w Wielką SObotę w Kościele nie odprawia się mszy św.

Wigilia Paschalna to najważniejsz i najbardziej uroczysta eucharystia w roku liturgicznym. Ma niezwykle rozbudowaną formę i głęboką symbolikę.


Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału, na którym jest krzyż, litery greckiego alfabetu: alfa i omega oraz aktualny rok. Zapalony paschał wnosi się do ciemnego kościoła. Po drodze kapłan niosący świecę trzykrotnie śpiewa: Światło Chrystusa!, na co wierni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki. Potem w kościele zapala się światło.

Następnie zostaje odśpiewane specjalne Orędzie Paschalne, po czym zaczyna się bardzo rozbudowana Liturgia Słowa.

Lekcjonarz przewiduje 8 czytań i Ewangelię, ale wymagane jest odczytanie co najmniej 3 z nich. Czytania przeplatane są psalmami i po każdym następuje modlitwa.

Kolejną częścią Wigili Pachalnej jesy Liturgia Chrzcielna. Odśpiewana zostaje litania do Wszystkich Świętych, potem ma miejsce błogosławieństwo wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Ostatnią częścią uroczystej mszy św. jest liturgia Eucharystyczna, kiedy wierni przystępują do komunii św.

Na zakończenie Wigili Paschalnej kapłan odśpiewuje uroczyste błogosławieństwo.

W niektórych kościołach po liturgii następuje procesja rezurekcyjna. Zazwyczaj odbywa się ona jednak o świcie w Niedzielę Wielkanocną przed pierwszą mszą św. Jej symboliką jest niesienie światu radosnej nowiny o zmartwychwstaniu Chrystusa.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: