WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska WIELKI CZWARTEK, 17.04 - początek TRIDUUM PASCHALNEGO. CO TO ZA ŚWIĘTO. Co upamiętnia. SYMBOLE i symbolika

WIELKI CZWARTEK, 17.04 - początek TRIDUUM PASCHALNEGO. CO TO ZA ŚWIĘTO. Co upamiętnia. SYMBOLE i symbolika

17.04.2014, godz. 10:31
Wielki Czwartek, obmywanie nóg
foto: Super Express

Wielki Czwartek to dla katolików początek Triduum Paschalnego. To ruchome święto, przypadające zawsze trzy dni przed Niedzielą Wielkanocną. W tym roku obchodzone będzie 17 kwietnia. Co dzieje się w Wielki Czwartek w Kościele? Jakie uroczystości się odbywają, jakie są symbole wielkiego czwartki i symbolika całego święta.

W Wielki Czwartek w Kościele wspomina się Ostatnią Wieczerzę Pana Jezusa z Apostołami. To pamiątka ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Swoje święto obchodzą tego dnia wszyscy kapłani.

Rano we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jesy uroczysta Msza Święta celebrowana przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest Mszą Krzyżma, ponieważ poświęcane są na niej nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych.
Na liturgię zaproszeni są wszyscy kapłani z diecezji. W trakcie tej Mszy duchowni odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Tego dnia w kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna msza św. Odbywa się wieczorem i ma szczególną symbolikę. Podczas śpiewu "Chwała na wysokości" biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną na cały czas Triduum Paschalnego na znak żałoby i smutku z powodu męki i śmierci Chrystusa. Muzykę z oorganów i dźwięk dzwonków słychać dopiero w Wielką Sobotę, kiedy zabrzmi radosne Alleluja.  

W niektórych kościołach w Wielki Czwartek odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, na znak gestu, który wobec Apostołów uczynił Pan Jezus.

Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej "Ciemnicą". Tabernakulum jest puste, więc gaśnie świecąca się przed nim wieczna lampka. Z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż i obrusy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: