WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Wielkopolska: TRZĘSIENIE ZIEMI pod Środą Wielkopolską. WSTRZĄSY w ŻERKOWIE i wsiach: CHRZAN, STĘGOSZ. Ruszały się BUDYNKI, ludzie w PANICE

Wielkopolska: TRZĘSIENIE ZIEMI pod Środą Wielkopolską. WSTRZĄSY w ŻERKOWIE i wsiach: CHRZAN, STĘGOSZ. Ruszały się BUDYNKI, ludzie w PANICE

06.01.2012, godz. 20:08
Trzęsienie ziemi w Wielkopolsce. Wstrząsy we wsiach: Żerków, Chrzan, Stęgosz
Trzęsienie ziemi w Wielkopolsce. Wstrząsy we wsiach: Żerków, Chrzan, Stęgosz foto: Google Maps

Trzęsienie ziemi w Wielkopolsce! W piątek po południu w województwie wielkopolskim zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o sile 4 stopni w skali Mercallego, które wystąpiły na głębokości 8 km były odczuwalne w okolicach Jarocina i Środy Wielkopolskiej gdzie mieszkańcy zauważyli drgania budynków. Mieszkańcy miasta Żerków oraz wsi: Chrzan i Stęgosz w panice wybiegali z domów gdy szyby w oknach zaczęły się złowieszczo trząść.

Trzęsienie ziemi w Wielkopolsce odnotowało nawet Centrum Sejsmologiczne "Euro-Mediterranean", które na swojej stronie internetowej podało, że epicentrum wstrząsów było w okolicach Żerkowa około 50 km na północny-wschód od Kalisza i 15 km na północ od Jarocina.

Wstrząs odnotowano na głębokości 8 km. Także sejsmografy Instytutu Geofizyki PAN zarejestrowały drgania. Jak podaje portal tvn24 dość silne wstrząsy ziemi były odczuwalne w kilku powiatach województwa, szczególnie w okolicach Środy Wielkopolskiej i Jarocina.

W Żerkowie i wsiach Chrzan oraz Stęgosz wstrząsy trwały kilkanaście sekund.  W Żerkowie mieszkańcy wyższych budynków wybiegli w panice na ulice. Drgania ziemi odczuli też mieszkańcy miejscowości Orzechowo i Miłosław. Ruszały się budynki, a wewnątrz domów meble i pozostwione na wierzchu przedmioty.


Ze wstępnych informacji Państwowej Straży Pożarnej wynika, że nie było żadnych zniszczeń.

Siła trzęsienia ziemi - SKALA MARCALLEGO (MCS). Jak bardzo odczuwalne są wstrząsy?

Skala Mercallego (skala Mercallego-Cancaniego-Sieberga, skala MCS) - 12-stopniowa skala stosowana przy określaniu wielkości trzęsienia ziemi, gdzie intensywność wstrząsu określana jest na podstawie wartości przyspieszenia drgań gruntu, a także opisie skutków trzęsienia na powierzchni Ziemi.

Skutki trzęsienia ziemi w zależności od jego intensywności wg skali MCS:

1 stopień MCS -
wyczuwalne tylko przez przyrządy
2-3 stopnie MCS - lekkie drgania, odczuwalne tylko przez niektórych ludzi
4-5 stopni MCS - ogólnoodczuwalne wstrząsy, poruszanie się drobnych przedmiotów
6-7 stopni MCS - wyraźne zniszczenia, odpadanie tynku, walenie się kominów
8-10 stopni MCS - rozległe zniszczenia, powstawanie szczelin w ziemi, osuwisk,
11-12 stopni MCS - zmiany konfiguracji lądów, osuwiska, szczeliny, podniesienie poziomu wód gruntowych.

>>> Masz ZDJĘCIA z TRZĘSIENIA ZIEMI. Prześlij je na internet@se.pl. Opublikujemy je natychmiast!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: