WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Wieści z Regionu Dolny Śląsk. Nauka przez zabawę

Wieści z Regionu Dolny Śląsk. Nauka przez zabawę

26.08.2016, godz. 00:00
Wieści z Regionu, Dolny Śląsk.
Wieści z Regionu, Dolny Śląsk. foto: SHUTTERSTOCK

Początek roku szkolnego to nie tylko moment powrotu do nauki. To także czas, w którym dzieci mogą powrócić do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Warto zapisać je na zajęcia pozalekcyjne.

Organizując czas dzieciom, pamiętajmy o tym, by zachować równowagę. Warto rozwijać w dziecku pasje i zainteresowania, by nie spędziło życia na kanapie przed telewizorem albo z nosem w komputerze czy tablecie. Jednak powinniśmy dać maluchom też trochę swobody, czasu na odpoczynek i relaks. Dobrze też, byśmy pamiętali, że nic nie jest tak cenne dla naszego dziecka jak czas spędzany wspólnie z rodzicami. Nie zastąpi im tego najlepszy zestaw zajęć pozalekcyjnych.

Sport

Rozwijajmy w dzieciach umiejętności sportowe. Dają dużo radości i pozwalają zachować zdrowie. Oczywiście nie ma sensu zadręczać pociechy grą w piłkę, jeśli nie ma do tego talentu ani nie lubi tej aktywności. Pozwólmy dziecku wybrać. Może chętnie pogra w tenisa, może wybierze siłownię, lekkoatletykę, basen lub taniec? Byle tylko się ruszać. Do wyboru jest znacznie więcej. Kluby prześcigają się w organizacji ciekawych zajęć, byle tylko ściągnąć chętnych. Znajdziemy więc jazdę konną, szermierkę, wioślarstwo... Wszystko zależy od zainteresowań i zasobności portfela.

Języki obce

Bez znajomości języka obcego nie otrzymamy w przyszłości dobrej pracy. Zamkniemy także sobie dostęp do lepszych szkół i uczelni. Warto jest znać popularne języki, jak angielski, niemiecki czy rosyjski, ale także języki krajów, które rosną w gospodarczą siłę, np. chiński.

Zainteresowania

Pasje i zainteresowania nie są czymś, co się ma lub nie ma. Można je w dziecku rozbudzić. A rozbudzając zainteresowania, wzbudzamy chęć do nauki. Dziecko może odkrywać świat. Robić eksperymenty, stawać oko w oko z przyrodą, poznawać świat robotów czy grać w gry. Może zechce zainteresować się teatrem, śpiewać lub grać na instrumencie? Może zechce rozwijać swoje talenty plastyczne, szyć, gotować lub kleić modele?

Na pomoc dziecku

Niekiedy młody człowiek nie radzi sobie ze szkołą, z własnym dorastaniem i potrzebuje pomocy. Czasem warto wydać pieniądze na korepetycje, bo nie zawsze kłopoty w szkole są wynikiem zaniedbań i lenistwa. A nawet jeśli są, to dziecko może nie być w stanie samo nadrobić materiału.
Burza hormonów, rozwód rodziców lub ich małżeński kryzys, choroba w rodzinie – z takimi problemami dziecko może sobie nie poradzić. W takich sytuacjach pomoże psycholog.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: