WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Wieści z Regionu Dolny Śląsk. Zaćmę można leczyć

Wieści z Regionu Dolny Śląsk. Zaćmę można leczyć

25.11.2016, godz. 09:35
Wieści Dolny Śląsk
Wieści Dolny Śląsk foto: SHUTTERSTOCK

Zaćma, czyli inaczej zmętnienie soczewki, to choroba oczu prowadząca do całkowitej utraty wzroku. Nie ma na nią lekarstwa, ale wzrok przywraca prosty zabieg. Nie warto z nim zwlekać.

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to jedna z najczęściej spotykanych chorób gałki ocznej, atakuje najczęściej osoby po 70. roku życia. Jednak może się ona też rozwinąć w następstwie niektórych chorób, np. cukrzycy, urazu czy stosowania niektórych leków.

Zmętnienie soczewki

Zaćma polega na zmętnieniu soczewki. Początkowo objawy tej choroby wcale nie są bardzo dotkliwe. Nie odczuwamy bólu, a jedynie obraz, jaki widzimy, staje się coraz mniej wyraźny, a oczy męczą się szybciej. Ostrość widzenia zarówno bliży, jak i dali stale się pogarsza. Nie daje się tego skorygować żadnymi okularami. Mogą pojawić się także inne objawy, np. koliste obwódki wokół źródeł światła, zmiana w odbiorze barw (dominujące stają się kolory czerwony i pomarańczowy). Generalnie jednak obraz staje się coraz bardziej zamglony, nieostry, aż w końcu możliwe staje się tylko odróżnienie dnia od nocy.

Nieodwracalne zmiany

Zdrowa soczewka jest przezroczysta i elastyczna. Przypomina dysk – jest z obu stron wypukła. Dzięki takiej budowie może skupiać promienie świetlne dokładnie na siatkówce, a od tego zależy, czy widzimy ostro. Nasza soczewka jednak starzeje się razem z nami i już po „czterdziestce" aby coś przeczytać, musimy druk odsuwać od oczu. Oznacza to, że nasza soczewka straciła elastyczność. W takiej sytuacji problem rozwiązują okulary lub szkła kontaktowe. Jeśli jednak przyczyną gorszego widzenia jest zaćma, żadne szkła nam już nie pomogą.

Niestety, nie ma możliwości, by się ustrzec przed zaćmą. Nie ma też na nią żadnego leku ani metody leczenia – zmiany są nieodwracalne. Dlatego jedyną skuteczną terapią jest operacyjna zamiana naturalnej, ale zmętniałej soczewki na sztuczną.

Operacja przywróci wzrok

Sposoby usunięcia zaćmy są coraz bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta. Można je przeprowadzać nawet w znieczuleniu kroplowym. Pacjent podczas zabiegu zachowuje świadomość i utrzymuje kontakt z lekarzem operatorem. Zabieg trwa najwyżej pół godziny i jest bezbolesny. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. Potem przez niewielkie nacięcie w rogówce oka wszczepia się sztuczną soczewkę. Już 2–3 godziny później pacjent opuszcza klinikę.
Po zabiegu trzeba się oszczędzać przez około dwa miesiące – niewskazane są intensywne ćwiczenia fizyczne czy praca wymagająca dźwigania.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: