WIEŚCI ŁÓDŹ 30 06

i

Autor: Shutterstock

Wieści z Regionu. Łódź. Groźny brak słuchu

2016-06-30 17:42

Nie powinniśmy lekceważyć pogarszającego się słuchu. To nie tylko głośniej działający telewizor, ale także trudność w zrozumieniu tego to, co inni do nas mówią. Nie usłyszymy nadjeżdżającego samochodu ani wnuczka wołającego o pomoc.

Niedosłuch dopada nas w różnym okresie życia. U niektórych osób występuje znaczny ubytek słuchu już w wieku 50 lat, podczas gdy u innych nawet w wieku 80 lat słuch jest tylko nieznacznie upośledzony. Może to być związane z predyspozycjami naszego organizmu, ale także z tym, jak o nasz słuch dbamy – czy słuchamy głośnej muzyki, czy przebywamy lub pracujemy w głośnym
środowisku itd.

Niedosłuch związany z wiekiem spowodowany jest stopniowym zanikiem komórek słuchowych. Rzęski w ślimaku (ucho wewnętrzne) łamią się i wycierają. Dźwięk jest więc nieprawidłowo przekształcany na impulsy nerwowe, a my źle słuszymy.

Co mówisz? Powtórz!

Zaczyna się od gorszego rozumienia mowy. Słyszymy, że ktoś mówi, ale nie rozumiemy, co mówi. Szczególnie wtedy, kiedy docierający głos połączony jest z innymi otaczającymi dźwiękami – gwarem rozmowy w liczniejszym towarzystwie, dźwiękiem płynącym z radia czy telewizora, szumem ulicy, odgłosami w sklepie. To objawy, które świadczą o tym, że pasmo słuchu tonów wysokich jest „obcinane" przez nasz aparat słuchowy. To problem, bo w języku polskim głoski szczelinowe – s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż – to właśnie tony wysokie. Nie słyszymy ich, więc mowa staje się dla nas coraz mniej zrozumiała. Następnym objawem są bardzo dyskretne szumy, stałe lub narastające przy zmęczeniu czy w ciszy. Pojawia się też nadwrażliwość na głośne dźwięki.

Nie lekceważ objawów

Zastanówmy się, czy mamy kłopot ze słyszeniem:
- czy coraz bardziej podkręcamy głośność telewizora lub radioodbiornika?
- czy wydaje nam się, że większość ludzi niewyraźnie mówi?
- czy często prosimy o powtórzenie pytania?
- czy przysłuchiwanie się rozmowie w większym gronie sprawia nam trudność?
- czy gorzej rozumiemy, co ktoś mówi, gdy nie widzimy jego twarzy?
- czy mamy kłopot ze zrozumieniem szeptu?

Jeśli tak, trzeba iść do laryngologa i poprosić o skierowanie do poradni audiologicznej. Tam zrobią nam podstawowe badania słuchu – audiometrię tonalną (badanie, które pokazuje, jak ucho słyszy poszczególne tony), a także audiometrię słowną (słyszenie i rozumienie wyrazów). Badania pozwolą określić jakość słuchu – próg słyszalności i ewentualne ubytki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki