WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Wieści z Regionu. Małopolska. Brakuje rąk do pracy

Wieści z Regionu. Małopolska. Brakuje rąk do pracy

26.08.2016, godz. 00:00
Wieści z Regionu. Małopolska
Wieści z Regionu. Małopolska foto: SHUTTERSTOCK

Takiej sytuacji nie było już dawno – jest praca, ale chętnych brakuje. Zwłaszcza na stanowiskach robotniczych. Nastał czas pracownika. Ogłoszeń o pracę mnóstwo, można przebierać. Najwięcej w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i w województwie mazowieckim.

Bezrobocie spada

Bezrobocie w kraju spadło poniżej 10 proc. To wynik najniższy od 2008 roku! Wynika to z dobrej sytuacji gospodarczej, a także z tego, że wielu Polaków szuka pracy poza granicami kraju. Szukają lepszych warunków zatrudnienia i lepszej płacy.

W trudnej sytuacji znaleźli się jednak pracodawcy, którym brakuje rąk do pracy. Niechętnie, ale jednak podnoszą pensje oraz otwierają się na zatrudnianie obcokrajowców, głównie ze Wschodu.

Najbardziej poszukiwani są pracownicy działów sprzedaży i obsługi klienta. Drugą w kolejności branżą jest IT oraz księgowość i audyt. Jednak pracowników potrzeba w każdej niemal dziedzinie, zwłaszcza na stanowiskach robotniczych. Pracy jest tak wiele, że firmy zaczynają sobie podkupywać pracowników. Nie ma się co dziwić, że ludzie idą pracować tam, gdzie warunki są lepsze i więcej płacą.

Nowe prawo

Pamiętajmy, że od początku roku pracodawcy muszą już płacić składki na ZUS od umów-zleceń. Od przyszłego roku zaś zostanie wprowadzona też minimalna stawka godzinowa na umowach-zleceniach. Wyniesie ona 12 zł brutto. Ma być waloryzowana w zależności od wzrostu płacy minimalnej. Chodzi o ograniczenie zjawiska polegającego na tym, że osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej ma wynagrodzenie znacznie niższe od minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracującym na etacie Pracownicy niezależnie od stażu będą otrzymywać płacę minimalną w jednakowej, pełnej wysokości. Do minimalnego wynagrodzenia nie będą wliczane dodatki nocne.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: