WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Wieści z Regionu. Małopolska. Jedyną metodą leczenia przy zaćmie jest operacja

Wieści z Regionu. Małopolska. Jedyną metodą leczenia przy zaćmie jest operacja

23.11.2016, godz. 11:47
Wieści Dolny Śląsk
Wieści Dolny Śląsk foto: SHUTTERSTOCK

Gdy nasze oczy męczą się szybciej, obraz, jaki widzimy, staje się zamglony i się podwaja, a kształty się rozmywają, to znak, że trzeba odwiedzić lekarza okulistę. To mogą być pierwsze objawy zaćmy, choroby, przy której jedynym ratunkiem jest zabieg chirurgiczny.

Zaćma atakuje najczęściej osoby po 70. roku życia, choć niejednokrotnie chorują także młodsi. Ponadto może się ona też rozwinąć w następstwie niektórych innych chorób, np. cukrzycy, urazu czy stosowania niektórych leków.

Mętnienie soczewki

Zaćma polega na stopniowym mętnieniu soczewki. Proces ten trwa dość długo. Nie odczuwamy bólu, a jedynie obraz, jaki widzimy, staje się coraz mniej wyraźny. Nie pomaga używanie coraz mocniejszych okularów. Nieleczona zaćma może prowadzić do niemal całkowitej utraty wzroku.

Niestety, nie ma możliwości, by się ustrzec przed zaćmą. Nie ma też obecnie na nią żadnego leku ani metody leczenia – zmiany w rozpuszczalności białek soczewki, a co za tym idzie jej zmętnienia są nieodwracalne. Dlatego jedyną skuteczną terapią jest operacyjna zamiana naturalnej, ale zmętniałej soczewki na sztuczną.

Prosty i krótki zabieg

Sposoby usunięcia zaćmy są coraz bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta. Można je przeprowadzać nawet w znieczuleniu kroplowym. Pacjent podczas zabiegu zachowuje świadomość i utrzymuje kontakt z lekarzem operatorem. Zabieg trwa najwyżej pół godziny i jest bezbolesny. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. Potem poprzez niewielkie nacięcie w rogówce oka w miejsce usuniętej soczewki wszczepia się nową – sztuczną. Już 2–3 godziny później pacjent opuszcza klinikę, odzyskując ostrość widzenia.

Po zabiegu trzeba się oszczędzać przez około dwa miesiące – niewskazane są intensywne ćwiczenia fizyczne czy praca wymagająca dźwigania.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: