WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Wieści z Regionu. Małopolska. Na weekend do Ojcowa

Wieści z Regionu. Małopolska. Na weekend do Ojcowa

26.08.2016, godz. 14:53
Wieści z Regionu. Małopolska
Wieści z Regionu. Małopolska foto: SHUTTERSTOCK

Doskonałym pomysłem na weekend jest wypad do Ojcowskiego Parku Narodowego. Biegnie tu kilka szlaków turystycznych – pięć pieszych i trzy rowerowe. Najsłynniejsze to Szlak Orlich Gniazd i Szlak Warowni Jurajskich.

Wielką atrakcją parku są odsłaniające się wapienie z okresu jury, powstałe z nagromadzenia ogromnej ilości szczątków morskich organizmów. 150 milionów lat temu, w okresie jury, było tu bowiem morze. Spośród skamieniałości najczęściej można spotkać gąbki, ramienionogi i amonity.

Zwiedzaj zamki

Zamek w Ojcowie zbudowano w połowie XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Warownia przechodziła z rąk do rąk, w XVI wieku jej właścicielką była królowa Bona. Dzisiaj pozostała już tylko malownicza ruina, na którą składają się resztki murów obronnych i budynków mieszkalnych, brama wjazdowa, ośmioboczny obniżony stołp oraz przykryta kratą studnia (obecnie już tylko 20-metrowa).

Zamek na Pieskowej Skale także został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV wieku. Zamek górny, nieistniejący już, usytuowany był na niedostępnej skale, zwanej dziś „Dorotką". Zamek dolny znajdował się na miejscu obecnego renesansowego. W czasie potopu Szwedzi zamek zniszczyli i ograbili. Potem strawił go pożar. Odbudowano go, wieże zamkowe otrzymały baniaste hełmy. Do 1939 roku działał tu pensjonat, w czasie wojny – sierociniec, dziś jest muzeum.

Pod zamkiem stoi Maczuga Herkulesa. Ma około 20 metrów wysokości. Legenda mówi, że to diabeł na życzenie Pana Twardowskiego przeniósł tu skałę spod Krakowa i postawił do góry nogami.

Piękne jaskinie

Na terenie parku znajduje się około 30 dużych jaskiń. Dwie udostępnione są do zwiedzania.
Jaskinia Łokietka (Królewska) leży około 130 metrów nad dnem Doliny Prądnika, na Hełmowej Górze. Składa się z dwóch dużych komór oraz kilku korytarzy, ich łączna długość wynosi 320 metrów. Jaskinia jest oświetlona elektrycznie.

Druga jest jaskinia Ciemna (Ojcowska) na górze Koronnej. Jest to jedna z najstarszych siedzib człowieka w Polsce (120–115 tysięcy lat p.n.e.), wykorzystywana jeszcze w średniowieczu.

Nad Prądnikiem stoi kaplica Na Wodzie pw. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Umieszczenie kaplicy nad potokiem wiąże się z wydanym przez cara Mikołaja II zarządzeniem zabraniającym budowania obiektów sakralnych na „ziemi ojcowskiej", dlatego też postanowiono wybudować ją „na wodzie".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: