WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Wieści z regionu. Małopolska. Spokojna jesień życia

Wieści z regionu. Małopolska. Spokojna jesień życia

26.08.2016, godz. 00:00
Wieści z Regionu. Małopolska
Wieści z Regionu. Małopolska foto: SHUTTERSTOCK

Emerytura to nie musi być czas smutku. Powstają obecnie wygodne ośrodki dla seniorów, w których w miłym gronie można się cieszyć życiem. Oczywiście korzystając z fachowej opieki.

Taki dom seniora jest miejscem pozbawionym barier architektonicznych, przyjaznym osobom niepełnosprawnym, wyposażonym w rozwiązania ułatwiające wykonywanie codziennych czynności oraz przemieszczanie się.

Komfort i kultura

W takich miejscach dużą wagę przywiązuje się do zachowania jak największej ilości zieleni otaczającej budynek. Ważny jest także dostęp do kultury. Niektóre domy posiadają nawet własne sceny. Mogą tam się odbywać spotkania integracyjne seniorów ze światem kultury, rozrywki i sportu.
Każdy senior, mieszkaniec pensjonatu w swoim pokoju może mieć dostęp do wszelkiego rodzaju mediów: telewizora, komputera, telefonu, systemu przywoławczego.

Niezwykle istotne są zajęcia fizjoterapeutyczne dla mieszkańców domu pod okiem terapeuty z wykorzystaniem specjalnie dobranych przyrządów do ćwiczeń i rehabilitacji. Ważne jest, by każdy mógł znaleźć wszystko to, co jest stosowne do wieku, kondycji i swoich zainteresowań. Zajęcia terapeutyczne organizowane są pod potrzeby mieszkańców i prowadzone przez wykwalifikowany personel.

Pełna aktywność

We współczesnych domach seniora nie ma stołówek, które przypominają te z dawnych epok. Szef kuchni dogadza pensjonariuszom. Dania są pożywne, pachnące i smaczne.

W domu seniora każdy mieszkaniec może rozwijać swoje zainteresowania. Zazwyczaj takie placówki położone są z dala od miejskiego gwaru. Świeże powietrze i stały kontakt z naturą pobudza naturalną odporność organizmu. Ruch i stały kontakt z przyrodą przyśpiesza rekonwalescencję i powrót do zdrowia. Odpowiednie położenie daje możliwość organizowania takich zajęć jak: grzybobranie, wędkowanie, sanny, kuligi, jazdy bryczką. Do standardów należy już wypożyczalnia rowerów, wycieczki autokarowe, wspólne muzykowanie, warsztaty plastyczne, wieczory filmowe, taneczne i poetyckie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: