WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Dzień Zaduszny a Wszystkich Świętych - jaka jest różnica? [WIDEO]

Dzień Zaduszny a Wszystkich Świętych - jaka jest różnica? [WIDEO]

02.11.2016, godz. 08:38
Źródło: Estera Prugar

Skąd wziął się Dzień Zaduszny? Czym ten dzień różni się od Wszystkich Świętych? W rozmowie z SuperExpress.tv ojciec Stanisław Tasiemski opowiada skąd wywodzi się tradycja obchodzenia tych świąt. Zapraszamy do obejrzenia wideo naszych dziennikarzy.

W Święto Wszystkich Świętych Kościół katolicki czci swoich wszystkich świętych ogłoszonych przez Stolicę Apostolską oraz tych wszystkich zmarłych, którzy dostali się do nieba, a więc są świętymi, lecz niewymienionymi z imienia i nazwiska. 2 listopada wierni modlą się za dusze wszystkich zmarłych, którzy zajdują się jeszce w czyśćcu, szczególnie ze swoich rodzin. Jest to dzień zadumy i melancholii nazywany Zaduszkami lub Dniem Zadusznym.

Czym się różni Wszystkich Świętych od Dnia Zadusznego? Ojciec Stanisław Tasiemski opowiada skąd wywodzi się tradycja obchodzenia tych świąt. - Wszystkich Świętych sięga początków chrześcijaństwa, ponieważ mamy świadomość, że nie wszyscy święci są ujęci w kalendarzach (...) Nie wszyscy święci są ujęci z imienia i nazwiska. Dotyczy to przede wszystkim męczenników - powiedział SuperExpress.tv ojciec Tasiemski.

- Zaduszki to następny dzień [dzień po 1listopada - przyp. red.], dzień, w którym wspominamy wszystkich zmarłych. Święto to zostało wprowadzone na początku jedenastego wieku (...) - wytłumaczył ojciec Tasiemski. W tym dniu dzięki naszym modlitwom wypraszamy zmarłym zbawienie.

Zobacz też: Skandaliczne słowa księdza: Dzieci są często WSPÓŁWINNE PEDOFILII

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: