WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚMY WIEDZIEĆ O GAZIE, A BOIMY SIĘ ZAPYTAĆ

i

Autor: Shutterstock

WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚMY WIEDZIEĆ O GAZIE, A BOIMY SIĘ ZAPYTAĆ

2015-06-26 2:00

Zapomnieliśmy o zapłaceniu rachunku albo gdzieś go zawieruszyliśmy. Wyjechaliśmy na wczasy albo trafiliśmy do szpitala, a w tym czasie odcięto nam dopływ gazu. W dodatku nie mamy bladego pojęcia, kto jest odpowiedzialny za przyłącze – my czy może nasza spółdzielnia mieszkaniowa. Oto poradnik, który pomoże rozwiać wszelkie nasze wątpliwości. To wiedza, która uchroni nas przed niepotrzebnym stresem.

•Zapomnieliśmy o zapłaceniu rachunku. W dodatku nie możemy nigdzie znaleźć naszej kopii faktury. Czy i co można zrobić, aby móc uregulować należności za gaz?

Jeżeli zapomniałeś zapłacić za gaz i wiesz, że masz nieopłacony rachunek, to należy go jak najszybciej uregulować. W sytuacji gdy zaginął ci rachunek, możesz: wystąpić o duplikat faktury bezpośrednio w najbliższym biurze obsługi klienta, zgłosić ten fakt do Contact Center lub pobrać obraz faktury poprzez skorzystanie z elektronicznego biura obsługi klienta na stronie www.ebok.pgnig.pl. E-BOK jest bezpłatną usługą internetową, dzięki której klienci mają dostęp do aktualnych informacji dotyczących swojego konta rozliczeniowego. Dostępne funkcjonalności systemu to: sprawdzenie sald rachunków, terminów płatności, aktualnej kwoty do zapłaty, bezgotówkowe opłacanie faktur, podgląd wszystkich faktur i historii wpłat, możliwość wyboru eko-faktury i podania stanu gazomierza.

Dodatkowo warto wiedzieć, że wpłaty tzw. niesystemowe, czyli dokonane niezależnie od wystawionych faktur, mogą powodować wystąpienie zarówno nadpłaty, jak i niedopłaty. W przypadku nadpłaty podlega ona zaliczeniu na poczet płatności ustalonych na najbliższy okres rozliczeniowy, o ile nie zażądasz jej zwrotu na wskazane konto bankowe. Niedopłata powinna być możliwie najszybciej uregulowana na konto wskazane w fakturze. Data księgowania na koncie PGNiG Obrót Detaliczny jest datą wpłaty należności. Nieuregulowanie rachunku oznacza, że podjęte będą działania windykacyjne, tj. będzie wystawione wezwanie z wyznaczeniem dodatkowego terminu płatności zobowiązania.

•Pomimo wezwań do zapłaty nie udało nam się uregulować zadłużenia. Niestety, odłączono nam gaz. Co mamy zrobić, aby jak najszybciej naprawić tę sytuację i znów móc z niego korzystać?

Wstrzymanie dostarczania paliwa gazowego może nastąpić, gdy zwlekamy z zapłatą za świadczone usługi lub za pobrane paliwo gazowe co najmniej 30 dni po upływie terminu płatności i jeżeli po otrzymaniu pisemnego powiadomienia o zamiarze wstrzymania dostarczania paliwa gazowego nie uregulujemy zaległych i bieżących należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego powiadomienia. W przypadku, gdy nie uregulujemy rachunków w terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty, następuje wstrzymanie dostawy paliwa gazowego, realizowane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, powinniśmy uregulować wskazane w wezwaniu zobowiązania, a opłacone faktury przedstawić w biurze PGNiG Obrót Detaliczny w celu ponownego uruchomienia dostawy. Dodatkowo powinniśmy liczyć się z wystawieniem faktury za zużycie gazu do chwili odjęcia gazomierza, jak też z fakturą za ponowne podłączenie, wystawianą według Taryfy Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Za przekroczenie terminu płatności faktur naliczane są odsetki ustawowe liczone za każdy dzień opóźnienia. Pamiętajmy, że w czasie postępowania windykacyjnego umowa kompleksowa dostarczania paliwa gazowego może znajdować się w okresie wypowiedzenia – o czym PGNiG Obrót Detaliczny informuje w odrębnej korespondencji. W przypadku skutecznego wypowiedzenia umowy kompleksowej z przyczyn windykacyjnych konieczne będzie zawarcie nowej umowy w celu wznowienia dostawy.

•Kto jest odpowiedzialny za stan przyłącza gazowego? Co zrobić w razie potrzeby przeróbek albo przebudowy?

Za stan przyłącza gazowego odpowiada jego właściciel, czyli Operator Systemu Dystrybucyjnego. Operator Systemu Dystrybucyjnego jest również właścicielem układu pomiarowego (gazomierza), który najczęściej stanowi granicę własności pomiędzy przyłączem a instalacją gazową należącą do właściciela budynku. W związku z takim podziałem własności wszelkie zmiany dotyczące zmiany przebiegu, usytuowania, przebudowy, usunięcia nieszczelności na przyłączu gazowym pozostają w gestii Operatora Systemu Dystrybucyjnego. W przypadku awarii na przyłączu należy zadzwonić na alarmowy telefon 992. Jeśli chcemy dokonać zmian dotyczących przyłącza, musimy formalnie skontaktować się z lokalnymi przedstawicielami Operatora Systemu Dystrybucyjnego lub przedstawicielem PGNiG Obrót Detaliczny, który przekieruje sprawę do właściwego miejscowo przedstawiciela dystrybutora. W przypadku potrzeby złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej lub złożenia wniosku o zawarcie umowy przyłączeniowej niezbędne do tego formularze wniosków są dostępne w każdym z biur PGNiG Obrót Detaliczny, gdzie zostanie nam udzielona również pomoc w ich wypełnieniu i przekazaniu do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Formularze te są także dostępne na www.oferta.pgnig.pl lub mogą być przesłane na wskazany przez zainteresowanego adres poczty elektronicznej. W odróżnieniu od przyłącza wszystkie prace na instalacji gazowej (również na jej odcinkach doziemnych) są prowadzone przez właściciela posesji lub budynku i na jego odpowiedzialność. Dotyczy to remontu, modernizacji instalacji gazowej oraz wymiany urządzeń (odbiorników gazowych, tj. np.: kuchnia gazowa, kocioł gazowy), zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Jako właściciel zawsze odpowiadamy za stan techniczny instalacji i sposób jej użytkowania.

AWARIE

W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, należy Natychmiast zgłosić ten fakt do Pogotowia Gazowego pod bezpłatny numer telefonu 992

KONTAKT Z TELEFONICZNYM CENTRUM OBSŁUGI KLIENTA

REGION WIELKOPOLSKI
801-888-989 z telefonu stacjonarnego
61 851-46-01 z telefonu komórkowego
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta dostępne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7–19

REGION DOLNOŚLĄSKI
801-301-801 z telefonu stacjonarnego
32 303-07-16 z telefonu komórkowego
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta dostępne jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

REGION GÓRNOŚLĄSKI
32 391-23-03
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta dostępne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7–19

REGION KARPACKI
12 687-46-05
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta dostępne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7–19

REGION MAZOWIECKI
22 637-46-04
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta dostępne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7–19

REGION POMORSKI
58 325-99-02
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta dostępne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7–19

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki