Wybieramy posłów i senatorów 2

i

Autor: Shutterstock

Wieści z Regionu. Łódź. Wybieramy posłów i senatorów

2015-10-23 4:00

W niedzielę 25 października wybieramy nowych posłów i senatorów. Swoją służbę pełnić będą przez cztery lata. Udział w głosowaniu nie jest obowiązkowy, ale warto iść na wybory, ponieważ liczy się każdy oddany w nich głos.

Głosować może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18. rok życia. Pamiętajmy, że musimy okazać komisji dokument ze zdjęciem, w którym zamieszczono nasz numer PESEL - dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Głosujemy tam, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców. Wniosek o wpis do rejestru w gminie aktualnego miejsca stałego zamieszkania możemy złożyć w każdej chwili, nawet w piątek 23 października. Najczęściej urzędnicy załatwiają sprawę "od ręki", ale nie zawsze. Na rozpatrzenie naszego wniosku mają trzy dni i mogą chcieć z tego prawa skorzystać.

Stawiamy znaczek X

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21.

Otrzymamy dwie karty do głosowania. Pamiętajmy, że "karta do głosowania" nie musi być wcale jedną kartką. W przypadku wyborów do Sejmu jest to wielostronicowa broszura z wykazem list kandydatów na posłów. W przypadku wyborów do Senatu może to być jedna kartka z listą kandydatów na senatorów.

Każdy z wyborców ma jeden głos w wyborach do Sejmu - głosujemy więc tylko na jednego kandydata na posła i również jeden głos w wyborach do Senatu - tu także oddajemy głos tylko na jednego kandydata na senatora. Oddanie głosu polega na postawieniu krzyżyka w kwadraciku przy nazwisku kandydata. Uwaga! Jeśli zrobimy "ptaszek" lub postawimy inny znak, nasz głos nie będzie ważny!

Skomplikowana procedura

Przy wyborach do Senatu sprawa jest prosta, bo każdy komitet wyborczy może wystawić tylko jednego kandydata (kandydatkę). Ten, kto otrzyma największą liczbę głosów w danym okręgu, wygrywa. W wyborach do Sejmu nazwisk jest o wiele, wiele więcej. Nasz głos w pierwszej kolejności zostaje przypisany danemu komitetowi i pomoże mu w przekroczeniu progu wyborczego (5 proc. ważnych głosów w skali całego kraju dla partii, 8 proc. dla koalicji). Jeśli już dany komitet przekroczy próg, jego kandydaci będą mogli zostać uwzględnieni w podziale mandatów. Wtedy ważne się stanie, na którego kandydata danego komitetu oddaliśmy głos, ponieważ w ramach przypadającej komitetowi puli mandaty rozdziela się według liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów. Kolejność kandydatów na liście nie ma znaczenia!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki