WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Wyższe zasiłki od listopada

12.09.2016, godz. 02:00
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Dobra wiadomość dla wszystkich pobierających zasiłki rodzinne! Wysokość niektórych świadczeń wzrośnie od 1 listopada 2016 r. Podwyżka w zależności od rodzaju dodatku waha się od 5 do 16 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że kwoty zasiłków będą rosły cyklicznie.

Już od początku września można składać wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy, który potrwa od 1 listopada 2016 r. do 31 października 2017 r. Obowiązywały w nim będą wyższe kwoty wsparcia. Na podwyżkach najbardziej skorzystają samotni opiekunowie i rodziny wielodzietne. Najwyższa, bo wynosząca 16 zł podwyżka nastąpi w przypadku świadczenia dla rodzica samotnie wychowującego więcej niż jedno dziecko. - Kwoty te rosną cyklicznie. Raz na 3 lata następuje ich weryfikacja, która teraz została rozłożona na 3 etapy - mówi nam Bartosz Marczuk (42 l.), wiceminister MRPiPS.

Podstawowym warunkiem otrzymania dodatku jest spełnienie kryterium dochodowego. Aby móc co miesiąc przyjmować dany zasiłek, dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 674 zł lub 764 zł, gdy jest w niej dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą wsparcia finansowego od państwa. Dzięki wprowadzeniu zmian świadczenia nie będą odbierane, ale stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu. Za każde przekroczenie progu o 1 zł łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego należy złożyć w urzędzie gminy, miasta lub w ośrodku pomocy społecznej. I co najważniejsze: do kryterium dochodowego nie jest wliczane świadczenie wypłacane w ramach programu Rodzina 500 plus.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: