WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Zdrowy uczeń. Planszówki źródłem rozrywki i edukacji.

Zdrowy uczeń. Planszówki źródłem rozrywki i edukacji.

31.08.2016, godz. 10:20
Nauka dziecko
foto: Jupiterimages

Kiedy uwagę dzieci i dorosłych przyciągnęły gry komputerowe, mogło wydawać się, że oznacza to zmierzch ery gier planszowych. Tymczasem pojawienie się konkurencji stało się motorem rozwoju planszówek. I dziś te dwa światy są źródłem naszej rozrywki i edukacji.

Gry – w odpowiedniej dawce – świetnie stymulują umysł. Zarówno gdy gramy w nie na komputerze, jak i w tradycyjny sposób. Co więc decyduje o tym, że planszówki okazują się tak niezastąpione w dobie playstation i multimedialnych komputerów?

Mądre gry kształtują

Gry to świetna zabawa, w której uczestnicząc wiele zyskujemy. Stymulują nasz zmysł obserwacji, uczą szybkiego reagowania w sytuacji kryzysowej oraz analitycznego myślenia i całościowego oglądu. Ucząc się na błędach i ponosząc ich konsekwencje, poszukujemy kolejnych kreatywnych rozwiązań. Trenujemy cierpliwość, kontrolę emocji, wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu. Podczas rozgrywki rozwija się nasza wyobraźnia przestrzenna, refleks, spostrzegawczość. Gry edukacyjne przemycają wiedzę w sposób tak pasjonujący, że przeżywając kolejne przygody, nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile mądrości przyswoiliśmy. Rozwija się nasze słownictwo i umiejętność wyrażania myśli, komunikacja.

Planszówki górą

Gry to znakomita forma spędzania czasu wolnego. Tradycyjna forma gier planszowych ma w sobie coś, czego nie są w stanie zapewnić gry komputerowe, nawet w rozgrywkach sieciowych: sprzyjają kontaktom międzyludzkim i rozwojowi umiejętności interpersonalnych. Integracja jest w nich równie ważna,jak wszystkie wymienione wyżej korzyści. Łączą rodziny, socjalizują tych, dla których kontakt z innymi nie jest prostą do opanowania umiejętnością. Wśród życzliwych bliskich, dzieci uczą się radzić sobie z porażką, ale także z wygraną. Cieszyć się zabawą niezależnie od jej wyniku, bez popadania w pychę lub rozpacz.

autor: Anna Raciniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: