WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Zdrowy uczeń. Trudna skóra nastolatka

Zdrowy uczeń. Trudna skóra nastolatka

31.08.2016, godz. 12:09
Skóra, uroda, kosmetyki
foto: SHUTTERSTOCK

W okresie dorastania nawet skóra naszych dzieci przeżywa okres buntu. Robi się kapryśna: raz przetłuszczając się, raz wysuszając. Pojawia się dokuczliwy trądzik i zaskórniki.

Powodem tych wszystkich zmian jest burza hormonalna. Gruczoły łojowe zaczynają wydzielać nadmierną ilość sebum, co powoduje zatykanie porów. To sprzyja powstawaniu wągrów. Rośnie podatność na stany zapalne i w takich warunkach doskonale rozwija się trądzik. W dodatku przetłuszczona skóra świeci, podkreślając wszystkie te problemy, które nastolatek najchętniej by ukrył.

Dobrze wykorzystane lato

Kąpiel w morzu koi skórę. Składniki mineralne zawarte w wodzie wnikają głęboko w pory skóry i oczyszczają ją. Ponadto poprawiają nawilżenie skóry i jej ukrwienie, a w konsekwencji zaopatrzenie w tlen i składniki odżywcze. Poprawia się również kondycja włókien elastyny i kolagenu. Bakteriobójczo działa na skórę także słońce. Wspomaga jej regenerację i procesy gojenia. Potrzebny jest jednak umiar, by nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia, które skończy się nasileniem wszystkich zaleczonych objawów. To, że opalać należy się zawsze pod ochroną filtrów dobranych do naszej karnacji i mocy słońca, jest chyba dla każdego jasne. Letni tryb życia – niedospane noce, niekontrolowana dieta, zaniedbania pielęgnacyjne, np. opalanie lub spanie w makijażu – niestety są dla skóry szkodliwe i natychmiast uwidaczniają się na twarzy.

Alergie nie mają urlopu

Wysypka pojawiająca się na skórze, pokrzywka, świąd, a potem przebarwienia są wielką uciążliwością dla już i tak zmaltretowanej skóry nastolatka. Przy alergii skórnej najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Znalezienie przyczyny to już połowa sukcesu. Jeśli to możliwe, wystarczy ją wtedy wyeliminować z życia, aby objawy ustąpiły. Nie zawsze jest to proste, wtedy należy wspomagać się lekami i kosmetykami ochronnymi pod opieką lekarza.

Uniwersalne zasady na cały rok

Cera nastolatka nie jest łatwa w pielęgnacji. Warto używać dobrych kosmetyków, ale muszą być one dobrane do wieku i rodzaju cery. Nie wolno samemu wyciskać wągrów – w ten sposób można doprowadzić do przykrych powikłań. O pomoc należy poprosić kosmetyczkę, która oczyści skórę zabiegiem profesjonalnym. Regularne i zdrowe posiłki mają więcej wspólnego ze zdrową cerą, niż można przypuszczać. Obowiązkowo należy pić dużo wody – to nawilżanie „od wewnątrz". Szczególnie teraz – po lecie – bardzo przyda się każdej skórze. Zdrowy sen i aktywność fizyczna poprawiają i nastrój (a stres nasila trądzik!), i koloryt skóry. Efekty są natychmiastowe.

autor: Anna Raciniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: