WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Reforma edukacji według PiS. Sprawdź, co zapowiada minister edukacji!

Reforma edukacji według PiS. Sprawdź, co zapowiada minister edukacji!

16.09.2016, godz. 15:07
egzamin, sprawdzian, test, dzieci, uczniowie, szkoła, klasa, tablica, lekcja
foto: Eastnews

Już zaraz rozpocznie się rok szkolny 2016/17, a wraz z nim ministerstwo zapowiada nowe zmiany w szkolnictwie. Reformy systematycznie wprowadzane do 2022/23 roku przewidują między innymi rozdzielenie przyrody na biologię i geografię, a także oddzielenie wiedzy o społeczeństwie od historii. To tylko wstęp do wielu innych zmian, jakie przedstawiła minister Anna Zalewska. O planowanych reformach jako pierwszy poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Ostatecznie potwierdzona została informacja o utworzeniu jednej ośmioklasowej szkoły, zamiast rozdzielenia na podstawówkę dla klas I-VI i trzech klas gimnazjum. Reforma ta ma zostać wprowadzona już od następnego roku szkolnego 2017/18. Od tego też roku system edukacyjny rozpocznie stałe przekształcanie do zmian, które mają być ostatecznie ukształtowane do roku 2022/23, czyli:

- obowiązkowe przedszkole dla sześciolatków;

- ośmioletnia szkoła powszechna;

- w zależności od wyboru ucznia: czteroletnie liceum; pięcioletnie technikum lub dwustopniowa (czyli łącznie pięcioletnia) szkoła branżowa.

Zmiany dotyczyć mają także programów nauczania. W planie jest między innymi:

- rozdzielenie lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie: w klasach V–VIII uczniowie odbędą pierwszy pełny cykl nauczania historii, który następnie powtórzą w szkole ponadpodstawowej;

- rozdzielenie lekcji przyrody na geografię i biologię;

- nauczanie drugiego języka obcego od klasy siódmej szkoły podstawowej (czyli tak, jak teraz, gdy uczniowie rozpoczynają jego naukę w pierwszej klasie gimnazjum). Nauka ta jednak potrwa trzy, a nie tylko dwa lata.

Takie reformy nie przewidują jednak obciążania uczniów dodatkowymi godzinami spędzonymi w szkole. Maciej Kopeć, wiceminister, ujawnił, że niektórych nowych projektów rozporządzeń możemy spodziewać się jeszcze w tym roku, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zobacz: Pawlak SZCZERZE o koalicji z PO: Tusk nie chciał słuchać

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: