WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska ZOBACZ co oznaczają symbole na oponach

ZOBACZ co oznaczają symbole na oponach

26.03.2015, godz. 00:00
allegro1
foto: materiały promocyjne

Na każdej oponie samochodowej znajduje się szereg znaków, składających się z liter i cyfr. Warto wiedzieć co one znaczą, gdyż pozwoli to nam dobrać właściwe ogumienie.

Oprócz marki producenta, na oponie znajdziemy informacje m.in. o rozmiarze, prędkości z jaką można jeździć, sposobie montażu, homologacji czy dacie produkcji.

Rozmiar opon

Rozmiar znajduje się na boku każ- dej opony. Przykładowy rozmiar 195/65 R15 82T. Jak rozszyfrować ten „kod"? 195 – szerokość opony w milimetrach. 65 – profil opony, czyli wysokość boku – wyrażony w procentach stosunek wysokości do szerokości ogumienia (tym przypadku wartość 65 proc. z 195 mm, czyli 126,75 mm). R – oznacza, że opona jest radialna. 15 – średnica felgi podawana w calach. 82 – indeks nośności, czyli maksymalne obciążenie jednej opony. T – indeks prędkości, mówi nam z jaką maksymalną prędkością możemy się poruszać na tym ogumieniu. Litera „T" oznacza, że nie powinniśmy przekraczać 190 km/h. Najpopularniejszymi rozmiarami opon sprzedawanych w serwisie Allegro.pl są 205/55R16, 195/65R15, 175/65R14, 185/65R15, 205/60R16 oraz 225/45R17.

Data produkcji

Data produkcji jest poprzedzona literami DOT (skrót Department Of Transport, świadczy on, że opona spełniła wszystkie standardy bezpieczeństwa) i zakodowana czterema cyframi np. DOT 4209 oznacza to, że opona została wyprodukowana w42 tygodniu 2009 roku.

Letnia czy zimowa

Śnieżynka to symbol mówiący o tym, że opona jest zimowa. Letnia nie posiada takiego symbolu. Opony mogą posiadać też oznaczenie M+S (mud + snow – błoto i śnieg). Takie oznaczenie znajduje się na oponach zimowych i całorocznych

Sposób montażu

Opony mogą być przewidziane do montażu odpowiednio po lewej lub prawej stronie samochodu. Na krawędzi gumy w takim wypadku znajduje się oznaczenie LEFT, RIGHT. Opony o charakterystycznym, kierunkowym bieżniku mogą posiadać symbole INSIDE i OUTSIDE - mówiące o umiejscowieniu gumy na feldze po jej wewnętrznej lub zewnętrznej stronie.

Homologacja

Symbole E, e i ECE oznaczają, że opona posiada europejską homologację i jest dopuszczona do użytku na terenie Unii Europejskiej

Etykieta na oponie

Od 1 listopada 2012 r. wszystkie opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być oznaczone specjalnymi etykietami. Z etykiety dowiemy się, jak dana opona wpłynie na zużycie paliwa samochodu, jak będzie zachowywać się na mokrej nawierzchni i jak duży hałas będzie generować.

Efektywność paliwowa - opory toczenia

Opory toczenia mają wpływ na spalanie paliwa. Miara oporów toczenia występujących w oponie oznaczona jest literami od A (najwyższa efektywność paliwowa) do G (najniższa). Opony zapewniające oszczędność paliwa minimalizują utratę energii wskutek tarcia i emisji ciepła. Wybór ogumienia w klasie A zamiast w klasie G może obniżyć zużycie paliwa przez samochód nawet o 7,5 proc.

Droga hamowania na mokrej nawierzchni

Jest to zdolność opony do hamowania na mokrej nawierzchni - oznaczona literami od A(najkrótsza droga hamowania) do G (najdłuższa droga hamowania). Element ten decyduje o bezpieczeństwie użytkowania opony. Różnice pomiędzy poszczególnymi klasami G i A pozwalają zmniejszyć odległość drogi hamowania nawet do 18 m w samochodzie osobowym, poruszającym się z prędkością 80 km/h.

 

Poziom hałasu

Hałas zewnętrzny generowany przez toczącą się oponę (mierzony w decybelach. Klasa głośności jest przedstawiana w postaci czarnych fal dźwiękowych w zakresie od 1 (opona cicha) do 3 (opona głośna).

 

Najczęściej spotykane oznaczenia dopuszczalnej prędkości:

  • P - 150 km/h
  • Q -160 km/h
  • R -170 km/h
  • S - 180 km/h
  • T - 190 km/h
  • U - 200 km/h
  • H - 210 km/h
  • V - 240 km/h
  • W - 270 km/h
  • Y - 300 km/h

Porada eksperta

Robert Krotoski, Allegro.pl

Najważniejszą zaletą kupowania opon przez Internet, a w szczególności w serwisie Allegro.pl jest szerokość dostępnego asortymentu. Nigdzie indziej przeglądanie ofert, porównywanie specyfikacji i rodzajów opon nie jest łatwiejsze i wygodniejsze. Specjalne filtry i parametry umożliwiające zawężenie ilości ofert, a także różne sposoby sortowania wyników (m.in. po popularności, po cenie, po cenie z dostawą, po czasie do zakończenia) umożliwiają odnalezienie najbardziej interesujących ofert. Kolejną niewątpliwą zaletą jest również możliwość łatwego porównania cen oferowanych przez setki profesjonalnych firm i hurtowni prezentujących swoje produkty.

To właśnie dzięki tej różnorodności i konkurencyjności sprzedawców na Allegro, poziom cen jest zdecydowanie niższy niż w innych miejscach, a w szczególności w tradycyjnej dystrybucji offl ine'owej. Warto również pamiętać, że wszystkie transakcje w serwisie Allegro są objęte Programem Ochrony Kupujących (POK), który zapewnia rekompensatę do kwoty 10 000 zł w przypadku gdy kupujący zapłacił za towar, ale z jakiegoś problemu go nie otrzymał lub gdy otrzyma towar znacznie różniący się od opisanego w ofercie. Na szczęście obecnie do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: