WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Zostań opiekunką osób starszych

Zostań opiekunką osób starszych

22.08.2016, godz. 00:00
senior domy opieki
foto: SHUTTERSTOCK

Wystarczy kurs, by uzyskać kwalifikacje do pracy w charakterze opiekunki osób starszych. Dyplom to jednak nie wszystko, by sprawdzić się w tej pracy trzeba łagodności, wyrozumiałości i cierpliwości.

Praca opiekunki obejmuje przede wszystkim pomoc osobie starszej czy schorowanej w codziennych czynnościach oraz wsparcie psychiczne. Zakres obowiązków bywa różny, bo zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej opiekunka pomaga przy myciu, czesaniu czy ubieraniu podopiecznego. Robi zakupy, przygotowuje posiłki, a jeśli to konieczne – również karmi osobę straszą oraz podaje jej leki.

Często do obowiązków opiekunki należy także sprzątanie mieszkania, pranie, prasowanie i inne czynności związane z zajmowaniem się domem. Opiekunka organizuje również czas wolny podopiecznemu. Zależy to od stanu osoby starszej, jej potrzeb i dotychczasowego stylu życia. Można wspólnie chodzić do teatru, na basen, na spacery. Mile widziane jest czytanie na głos książki czy gazety. Można wspólnie rozwiązywać krzyżówki czy grać w karty lub gry planszowe.

Opiekunką można zostać kończąc kurs lub szkolenie. W przypadku pracy w zakładach opiekuńczych wymagane jest wykształcenie zawodowe. Można ukończyć np. szkołę po-licealną na kierunku opiekunka środowiskowa. Nauka trwa zazwyczaj rok. Mile widziane jest wykształcenie pielęgniarskie (choć nie jest ono niezbędne), a także prawo jazdy.

W Polsce można pracować jako opiekunka osób starszych w domach opieki społecznej, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej, domach samopomocy lub prywatnie. Opiekunki znajdują również pracę za granicą.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: