25 lat po wybuchu w Czarnobylu: Ukraina wciąż żyje wspomnieniami

2011-04-26 13:53

To była największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Czarnobyl. 25 lat temu doszło do wybuchu i skażenia promieniotwórczego, które objęło obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. Chmura radioaktywna z uszkodzonego reaktora rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Dziś Ukraina i nie tylko wspomina tragiczną rocznicę. W obchodach wezmą udział prezydenci Rosji i Ukrainy, Dmitrij Miedwiediew i Wiktor Janukowycz.

Przeczytaj koniecznie: Czarnobyl wciąż straszy – nawet 25 lat po katastrofie

Na wtorek zaplanowane są uroczystości państwowe, ale i kościelne. Prawosławny patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl odprawił w Kijowie mszę w intencji ofiar katastrofy.

W przeddzień rocznicy specjalne i jedyne w tej sprawie oświadczenie wydał prezydent Rosji, który w Kijowie będzie niedostępny dla prasy. Rosyjski przywódca zadeklarował, że główna lekcja, jaka płynie z katastrof w elektrowniach w Czarnobylu i Fukushimie, to "potrzeba mówienia prawdy".

Ile osób zginęło w wyniku katastrofy w Czarnobylu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia - liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu IV reaktora radzieckiej siłowni - może sięgać nawet 9 tysięcy. Według danych oficjalnych, bezpośrednio w wyniku katastrofy życie straciło 31 osób – byli to pracownicy siłowni i strażacy, którzy pierwsi dotarli w rejon skażenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki