WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Castro nie żyje. Radość po śmierci zbrodniarza [GALERIA]

Castro nie żyje. Radość po śmierci zbrodniarza [GALERIA]

28.11.2016, godz. 02:00
Radość po śmierci zbrodniarza
Radość po śmierci zbrodniarza foto: AP

Światem wstrząsnęła wieść o śmierci Fidela Castro (+90 l.). - Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł w piątek wieczorem o 22.29 - poinformował Raul Castro (85 l.), brat dyktatora. Jednak nie wszyscy są pogrążeni w żałobie. Kubańscy emigranci w Miami hucznie świętowali śmierć dyktatora, wykrzykując hasła o wolnej Kubie.

Z piątku na sobotę na głównej ulicy Miami w Stanach Zjednoczonych setki Kubańczyków zebrały się, by wspólnie świętować śmierć Fidela Castro. Wymachiwano flagami kubańską i amerykańską, w powietrze strzelały korki od butelek szampana, a emigranci wykrzykiwali hasła "Cuba Libre". - To najpiękniejszy dzień mojego życia - zdradził dziennikowi "The Guardian" jeden z demonstrantów, który 6 lat spędził jako więzień polityczny, a 10 lat temu uciekł do Stanów.

Dzikiej radości nie mogą jednak podzielać Kubańczycy, którzy zostali na wyspie. Odwołano tam zaplanowane koncerty i imprezy, restauracje nie przyjmują gości, a niektórzy ludzie nie kryją łez. Castro został skremowany, a jego prochy przemierzą całą Kubę. Żałoba narodowa ma potrwać 9 dni, a pogrzeb zaplanowano na 4 grudnia.

Na Kubie dyktator utożsamiany jest niemalże z Jezusem Chrystusem, choć jak szacują eksperci, z jego rąk zginęło ponad 100 tysięcy osób. W 1956 r. stał na czele rewolucji kubańskiej, która obaliła krwawą dyktaturę Fulgencio Batisty (?72 l.). Trzy lata później został premierem Kuby, a w 1965 r. pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby. Po 49 latach rządów w 2008 r.

ze względów zdrowotnych zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa i przekazał władzę swojemu bratu Raulowi.

Zobacz: Fidel Castro NIE ŻYJE!

Źródło: RUPTLY/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: