WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości Świat Donald Trump nowym prezydentem USA!

Donald Trump nowym prezydentem USA!

09.11.2016, godz. 08:44
Wybory prezydenckie w USA - Donald Trump
foto: AP

Nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. To była wyjątkowo zacięta walka. Po mocno przewidującym początku, w którym to Clinton prowadziła, nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Donald Trump zyskiwał przewagę w najważniejszych stanach.

Wybory prezydenckie w USA wygrał Donald John Trump stając się tym samym 45. prezydentem tego kraju. Ku zaskoczeniu wielu, zyskał on przewagę w najbardziej kluczowych stanach. Z kolei Hillary Clinton przegrała w ważnych "wahających się" stanach: Ohio, Karolinie Północnej i na Florydzie.

Oto sylwetka zwycięzcy:

1. Wiek: urodzony 14 czerwca 1946 w Nowym Jorku

2. Przynależność polityczna: w latach 1964–1987 należał do Partii Demokratycznej, a od 1987 do 1999 do Partii Republikańskiej, z której przeszedł do Partii Reform. W 2001 powrócił do Demokratów, z których w 2009 przeszedł ponownie do Republikanów. Od 2011 do 2012 był niezależny, po czym ponownie przystąpił do Republikanów.

3. Pochodzenie: posiada niemieckich, szkockich oraz szwedzkich przodków. Jego dziadek był pochodzenia niemieckiego i nazywał się Friedrich Drumpf, kiedy wyemigrował do USA. Matka Trumpa była emigrantką ze Szkocji.

4. Stan cywilny: żonaty po raz trzeci. Dwa poprzednie małżeństwa zakończyły się rozwodem (pierwsza żona to Czeszka Ivana Zelníčkova - dzieci: Eric, Ivanka oraz Donald Jr.; druga żona Marla Maples z którą ma córkę Tiffany; obecna małżonka to Melania Knavs z którą posiada syna Barrona). Trump ma ośmioro wnucząt.

5. Rodzina: obecne małżeństwo od 2005 r. Dzieci: z pierwszego małżeństwa synowie Eric i Donald Jr oraz córka Ivanka; z drugiego córka Tiffany; z trzeciego syn Barron.

6. Doświadczenie: prezes The Trump Organization (od 1977)

7. Wykształcenie: ukończył kierunek ekonomiczny w Wharton Business School (wydział University of Pennsylvania) - 1968

8. Wyznanie: prezbiterianizm

Zobacz również: Wybory w USA. Co z Polską, jeśli wygra Trump?

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: