WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Fiasko rozmów Ławrow-Kerry: "Nie mamy planów najazdu na wschodnią Ukrainę", ale...

Fiasko rozmów Ławrow-Kerry: "Nie mamy planów najazdu na wschodnią Ukrainę", ale...

14.03.2014, godz. 17:53
Ławrow - Kerry
foto: EAST NEWS

Fiasko rozmów "ostatniej szansy" amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerrego i szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Ten ostatni przyznał, że nie mają wspólnego poglądu z USA na sytuację na Krymie. Zapowiedział też, że Rosja uzna wyniki niedzielnego referendum na Krymie. A Kerry odpowiadał: Ani my, ani społeczność międzynarodowa nie uznamy tych wyników!

Co działo się na spotkaniu ostatniej szansy Ławrow - Kerry? Pierwszy opowiedział o spotkaniu Siergiej Ławrow. Oto najważniejsze punkty jego wypowiedzi:

- Nie mamy wspólnego poglądu z USA na sytuację na Krymie, ale rozmowa była ważna i pożyteczna.

- Dokładnie rozpatrzyliśmy sytuację na Ukrainie. Zarówno my jak i nasi amerykańscy partnerzy jesteśmy bardzo poruszeni tą sytuacją.

- Kryzys pojawił się nie z winy Federacji Rosyjskiej.

- Naród krymski ma prawo do samostanowienia. Będziemy szanować wolę narodu krymskiego, którą wyrazi on w referendum 16 marca

- Jeśli Kosowo było specjalnym przypadkiem, to Krym też powinien być tak potraktowany. Krym znaczy dla Rosji więcej niż Falklandy znaczyły dla Wielkiej Brytanii.

- Rosja nie ma planów najazdu na wschodnią Ukrainę.

Pół godziny później konferencję zorganizował sekretarz stanu USA John Kerry. Co mówił?

- Rozmawialiśmy 6 godzin. Rozmowa otwarta, uczciwa i konstruktywna.

- Usłyszałem, że prezydent Putin nie jest gotowy na podejmowanie jakichkolwiek kroków w sprawie Ukrainy do wyników referendum.

- Ani my, ani społeczność międzynarodowa nie uznamy wyników referendum.

- Będą  konsekwencje jeżeli Rosja nie zmieni polityki. Jest lepszy sposób, by Rosja trzymała się swoich interesów na Ukrainie. Szanujemy te interesy. Ale są inne opcje rozwiązania tej sytuacji.

- Uzgodniliśmy z ministrem Ławrowem, że będziemy kontynuować nasze kontakty, tak w sprawie Ukrainy, jak i innych spraw.

- Rozmawialiśmy o manewrach (wojsk rosjyjskich) i bardzo jasno i otwarcie mówiłem o zaniepokojeniu stworzonym na terytorium Ukrainy. Jedna z naszych propozycji to wycofanie wszystkich wojsk do koszarów i danie pola dyplomacji. Pan minister Ławrow przekaże tę propozycję panu prezydentowi Putinowi.

- Nie staramy się podważać praw i interesów Rosji. Wszystkie one mogą być poszanowane wraz z poszanowaniem prawa do integralności Ukrainy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: