WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat GROZA! Tajemnicza grupa na portalu społecznościowym! Namawiają nastolatków do samobójstw

GROZA! Tajemnicza grupa na portalu społecznościowym! Namawiają nastolatków do samobójstw

11.10.2016, godz. 14:36
Komputer, laptop, internet, sieć
foto: sxc.hu

Rosyjskie społeczeństwo od pewnego czasu spotyka się z niepokojącym zjawiskiem rosnącej ilości samobójstw wśród dzieci. Wszystko za sprawą wirtualnych grup, które namawiają nastolatków do odebrania sobie życia i podpowiadają jak można to zrobić. Twórcy powoli i systematycznie popychają do targnięcia się na swoje życie, a ich ofiarami najczęściej są dzieci z normalnych, kochających domów.

Na popularnym rosyjskim portalu internetowym istnieje grupa "Obudź mnie o 4.20", która miała prawie 240 tysięcy użytkowników, gdy odkryła ją mama jednej z samobójczych ofiar. - Nie wiem, w jaki sposób dzieci były budzone, ale faktem jest, że kontakty córki z grupą, w której nawoływano do samobójstw, zaczynały się właśnie o 4.20 i trwały do godziny szóstej rano - opowiała kobieta w rosyjskim dzienniku "Nowaja Gazieta". To właśnie tam administratorzy sukcesywnie przekonywali nastolatków do odebrania sobie życia. Założyciele takich grup zdają sobie sprawę, że samobójstwo to atrakcyjny temat dla uzyskania rozgłosu, a co za tym idzie - zarobienia dużych pieniędzy. Jak oszacował inny rosyjski dziennik, wartość, w zależności od aktywności użytkowników, sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Takich zrzeszeń istnieje w Rosji przynajmniej 1,5 tysiąca. Nastolatkowie, którzy targają się na swoje życie w wyniku manipulacji takich grup robią zwykle wszystko według pewnego schematu - nie zostawiają żadnego listu, tylko swoje ładnie i starannie ułożone kurtki w miejscu, w którym się zabijają. Statystyki wskazują, że na 100 tysięcy rosyjskich dzieci aż 20 popełnia samobójstwa - w zeszłym roku liczba nastoletnich samobójców sięgnęła 460. Liczba ta ciągle rośnie, głównie za sprawą grup, które podsuwają nastolatkom pomysł, że rozwiązaniem każdego problemu jest samobójstwo. W ramach walki z problemem rosyjskie władze chcą wprowadzić zaostrzone kary dla osób nawołujących do samobójstwa w sieci. Dotychczas było to maksymalnie 5 lat pozbawienia wolności, a w planie jest zwiększenie kary do lat 7. Problem takich grup samobójczych stał się obecnie w Rosji "zagrażającym bezpieczeństwu narodowemu" i prowadzone jest wobec niego śledztwo federalne.

Zobacz także: To ona wymyśliła #Czarny Protest. Kim jest Małgorzata Adamczyk?

tagi: godzina 4.20
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: