Otyłość to niepełnosprawność! Tak wymyśliła Unia Europejska

2014-12-19 11:37

Otyłość w niektórych sytuacjach to niepełnosprawność - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jakie konsekwencje ma to orzeczenie w praktyce?

Kolejny wymysł Unii Europejskiej! Trybunał UE orzekł, że otyłość może w pewnych sytuacjach stanowić niepełnosprawność. To bardzo ważne orzeczenie szczególnie dla pracodawców, którzy będą zatrudniać takie osoby. O niepełnosprawności można mówić, gdy osoba doświadcza "trwałego osłabienia funkcji fizycznych, umysłowych lub psychicznych", które w połączeniu z innymi przeszkodami utrudniają jej pełny udział w życiu zawodowym na równi z innymi pracownikami - podaje Rmf24.pl.

Zobacz też: To PRZERAŻAJĄCE! 90 proc. polskich dzieci ma wadę postawy. To nie tylko przez otyłość...

Ważył 160 kilogramów i go zwolnili

Skąd takie orzeczenie? Chodzi o sprawę Karstena Kaltofta, który pracował 15 lat jako opiekun dziecięcy. Po latach pracy zwolniono go - oficjalny powód zwolnienia związany był ze zmniejszoną liczbą dzieci wymagających opieki. Dlaczego pracę stracił akurat Kaltoft? Z późniejszych rozmów wynikło, że mężczyzna podczas 15 lat pracy cały czas zmagał się z otyłością - ważył ponad 160 kilogramów. Kaltoft miał próbować się odchudzać, jednak próby te nie przynosiły oczekiwanego skutku - waga nie spadała. Gmina, która prowadziła ośrodek dla dzieci, twierdzi, że powodem zwolnienia nie była wcale otyłość Kaltofta. Mimo to, mężczyzna poczuł się zdyskryminowany i pozwał gminę do sądu.

Więcej: Olaf Lubaszenko o walce z otyłością i depresją: Ważyłem 135 kg!

Co dokładnie orzekł Trybunał UE? Określił, że prawo unijne nie zakazuje dyskryminacji ze względu na otyłość. W pewnych warunkach może być jednak ona uznana za okoliczność utrudniającą życie zawodowe, a więc pewnego rodzaju niepełnosprawność.

Teraz pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, czy otyłość Kaltofta mieści się w definicji pojęcia "niepełnosprawność".

Problem dla pracodawców

Wyrok trybunału oznacza, że pracodawcy będą mieli obowiązek spełnienia potrzeb osób otyłych uznanych za niepełnosprawne - podaje Rmf24.pl. Chodzi o m.in. zapewnienie miejsc parkingowych bliżej miejsca pracy, dostosowanie stanowiska pracy. Orzeczenie oznacza również utrudnienie pracodawcy zwolnienie osoby otyłej.

Sprawdź też: Modelki size plus na wybiegu. Tolerancja czy promocja otyłości?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki