WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May? Czy nawiąże do wielkiej poprzedniczki Margaret Thatcher?

Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May? Czy nawiąże do wielkiej poprzedniczki Margaret Thatcher?

13.07.2016, godz. 20:26
Theresa May - Margaret Thatcher
Theresa May - Margaret Thatcher foto: AFP/EAST NEWS

W środę w Wielkiej Brytanii nastąpiło oficjalne przekazanie teki premiera. Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą, po Brexicie rezygnację złożył David Cameron. Jego następczynią została Theresa May- parlamentarzystka z blisko 20-letnim doświadczeniem, która należy do najdłużej urzędujących ministrów spraw wewnętrznych. Została zaledwie drugą kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, po Margaret Thatcher. Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii?

 

TVN24 ocenia, że dla 59-letniej polityk teka premiera jest zwieńczeniem wieloletniego procesu budowania swojej pozycji i wiarygodności wśród kolegów i koleżanek w Partii Konserwatywnej. Jak otwarcie deklaruje jest feministką i zamierza promować powoływanie kobiet na wysokie stanowiska rządowe.

May urodziła się w w Eastbourne, nadmorskim mieście na południu Anglii. Jest absolwentką geografii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po zakończeniu studiów May rozpoczęła pracę w brytyjskim banku centralnym - Bank of England. Tuż przed wygranymi wyborami w 1987 r. została radną w południowolondyńskiej dzielnicy Merton. W 1992 i 1994 nie udało jej się zostać parlamentarzystą, ale dopięła celu w 1997 roku, wygrywając w okręgu wyborczym w położonym na zachód od Londynu mieście Maidenhead, w pobliżu uniwersyteckiego miasta Reading. Dwa lata później weszła w skład gabinetu cieni, obejmując resort zatrudnienia i edukacji. W kolejnych latach zajmowała również stanowiska odpowiedzialne za transport, kulturę i media, a także pracę i ubezpieczenia społeczne. W 2002 r. została wybrana na stanowisko sekretarza generalnego partii, z roczną kadencją. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku - głównie symbolicznym, które jednak pozwoliło jej dogłębnie poznać struktury partyjne.

Po wyborach w 2010 roku objęła stanowisko ministra spraw wewnętrznych w koalicyjnym rządzie Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów. Choć stanowisko to uchodziło za trudne, to May sprawdziła się na nim i stała się jedną z najważniejszych postaci rządu Davida Camerona. Rozpoczęła m.in. daleko idącą reformę policji, a także zaostrzyła walkę z terroryzmem. May poparła m.in. legalizację małżeństw homoseksualnych, głosowała za podniesieniem opłat za studia oraz  popierała wysłanie wojsk do Iraku i Afganistanu.

Zobacz także: Katastrofa kolejowa we Włoszech: to prawdopodobnie błąd ludzki [WIDEO]

 

Źródło: STORYFUL/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: