WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Merkel otrzyma pokojową nagroda Nobla za przyjmowanie uchodźców?

Merkel otrzyma pokojową nagroda Nobla za przyjmowanie uchodźców?

07.10.2016, godz. 10:27
Merkel miała sztylet w pochwie
foto: se.pl

Pokojowa nagroda Nobla. Już dziś około godziny 11 Komitet Noblowski przyzna pokojową nagrodę Nobla. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Donald Trump, papież Franciszek oraz kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Niemiecka polityk może zostać wyróżniona za politykę tzw. otwartych drzwi i przyjmowanie uchodźców.

Pokojową nagrodę Nobla w tym roku komitet przyzna 7 października. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Donald Trump za "pełną wigoru ideologię pokoju siłę", papież Franciszek za swoją posługę oraz Angela Merkel za politykę przyjmowania uchodźców. Łącznie do komitetu wpłynęło 376 kandydatur, z czego 148 to instytucje. Zgodnie z regulaminem, nominację do nagrody Nobla mogą zgłaszać parlamenty poszczególnych państw, uczelnie, profesorowie, członkowie rządów oraz międzynarodowych sądów.

Pokojowa nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. Wśród laureatów znajduje się polski prezydent Lech Wałęsa, który został wyróżniony w 1983 roku. - Komitet uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, która – mimo nierównych warunków – istnieje niepokonana we wszystkich narodach świata. W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem - napisano wówczas w uzasadnieniu. Polski prezydent nie mógł jednak odebrać nagrody, ponieważ ówczesne władze nie wydały legendzie "Solidarności" paszportu.

Czytaj: Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Laureatów jest trzech

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: