WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Nowy PREZYDENT FRANCJI - Francois HOLLANDE - kim jest, co osiągnął, rodzina - ZDJĘCIA

Nowy PREZYDENT FRANCJI - Francois HOLLANDE - kim jest, co osiągnął, rodzina - ZDJĘCIA

07.05.2012, godz. 10:33
Francois HOLLANDE - nowy prezydent Francji
Francois HOLLANDE - nowy prezydent Francji foto: EAST NEWS

Wybory prezydenckie 2012 we Francji wygrał Francois Hollande (56 l.) z Partii Socjalistycznej. Lewicowy polityk pokonał w II turze wyborów prezydenckich obecnego prezydenta, Nicolasa Sarkozy'ego (57 l.). Kim jest i co osiągnął nowy prezydent Francji? Co wiadomo o rodzinie Francoisa Hollande'a? Hollande ma czworo dzieci z poprzedniego związku z Segolene Royal (59 l.) , która w 2007 roku przegrała z Sarkozym walkę o Pałac Elizejski. Prezydent Francji od sześciu lat jest związany z dwukrotnie rozwiedzioną byłą dziennikarką, Valerie Trierweiler (47 l.).

Francois Hollande z Partii Socjalistycznej wygrał wybory prezydenckie 2012 we Francji. Były poseł, eurodeputowany Parlamentu Europejskiego przekonał do siebie Francuzów głosząc lewicowe hasła. Hollande zapowiedział walkę z deficytem poprzez ożywienie i rozwój gospodarczy kraju.

Nowy prezydent Francji jest przeciwnikiem paktu fiskalnego, która według niego jest koncepcją Niemiec na wychodzenie z kryzysu gospodarczego przez zaciskanie pasa, reformy polegające na cięciu wydatków, wzroście podatków i wydłużaniu czasu pracy.

Kim jest Francois Hollande

Hollande w latach 1997 - 2008 był I sekretarzem Partii Socjalistycznej. Jest absolwentem paryskiej uczelni HEC i Instytutu Nauk Politycznych. W działalność socjalistów zaangażował się już w latach 80. W trakcie swojej kariery politycznej obejmował szereg stanowisk w administracji terytorialnej od radnego regionu, po przewodniczącego departamentu Correze.

Czterokrotnie był wybierany na posła Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu. W 1999 przez kilka miesięcy był deputowanym do Parlamentu Europejskiego, członkiem frakcji Partii Europejskich Socjalistów.

Przed poprzednimi wyborami prezydenckimi w 2007 roku był razem z Segolene Royal najpoważniejszym kandydatem socjalistów na prezydenta. Ostatecznie zrezygnował z wyścigu o Pałac Elizejski. W wyborach wystartowała Segolene Royal, która w II turze przegrała z Sarkozym.

Już w 2008 Francois Hollande zakończył swoje urzędowanie jako przewodniczący Partii Socjalistycznej. W 2011 w prawyborach uzyskał nominację na kandydata Partii Socjalistycznej. Zwycięzca uzyskał prawie 52 proc. głosów, a Sarkozy nieco ponad 48 proc. Hollande będzie pierwszym socjalistycznym prezydentem Francji od 1995 r.

Francois Hollande - rodzina, dzieci, partnerki

Nowy prezydent Francji jest synem dość majętnego laryngologa, więc dzieciństwo upłynęło mu w dostatku. Przez prawie 30 lat był związany z Segolene Royal, polityk Partii Socjalistycznej. Chociaż nigdy nie wzięli ślubu doczekali się czwórki dzieci. Ze związku z Royal prezydent Francji ma trzech synów - Thomasa (28 l.), Clemence (27 l.), Juliena (25 l.) i córkę Florę (20 l.).

Jeszcze przed oficjalnym rozstaniem z Royal, w 2006 roku Hollande związał się z dziennikarką Valerie Trierweiler. Para ujawniła swój związek dopiero w 2010 roku. Trierweiler jest po dwóch rozwodach. Z drugim mężem, Denisem Trierweiler ma troje dzieci.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: