WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Pokojowa Nagroda Nobla dla Juana Manuela Santosa. Kim jest?

Pokojowa Nagroda Nobla dla Juana Manuela Santosa. Kim jest?

07.10.2016, godz. 11:41

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla został prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos. Nagrodzono go za wysiłki na rzecz zawarcia pokoju z FARC i zakończenia wojny domowej w jego kraju. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla.

Pokojowa nagroda Nobla została przyznana Juanowi Manuelowi Santosowi, który od 7 sierpnia 2010 roku jest prezydentem Kolumbii. Jak podkreśla Olav Njolstad, szef Norweskiego Instytutu Noblowskiego w tym roku liczba kandydatur była rekordowa. Do Pokojowej nagrody Nobla zgłoszono aż 376 kandydatur, w tym 228 osób i 148 organizacji. Wśród zgłoszonych byli m.in. Donald Trump, Edward Snowden, papież Franciszek oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Kim jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla?

Juan Manuel Santos urodził się i dorastał w Bogocie. W 1991 rozpoczął swoją karierę polityczną i został mianowany ministrem handlu zagranicznego w gabinecie prezydenta Césara Gavirii. W latach 2000-2002 był ministrem finansów, natomiast od 2006-2009 ministrem obrony. Był politykiem Społecznej Partii Jedności Narodowej.  W I turze wyborów prezydenckich 30 maja 2010 zajął pierwsze miejsce, zdobywając 46,7% głosów poparcia. Zdecydowanie wygrał z Mockusem. Podczas II tury, która odbyła się 20 czerwca 2010 zdobył 69,05% głosów. Jako prezydent zobowiązał się do podejmowania wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w kraju. Zapowiedział, że czas FARC dobiegł końca i wezwał organizację do uwolnienia wszystkich przetrzymywanych zakładników.

Zobacz: Merkel otrzyma pokojową nagroda Nobla za przyjmowanie uchodźców?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: